Full schedules & scores

Boys basketball View all Boys basketball

Game capsules

St. Maries 65, Kellogg 57
Howard was 8 for 8 from field. Gibson scored 12 …
Lake City 60, Lakeland 55
Lakeland 4-5
Flathead 56, Post Falls 53
pos
Colville 56, Riverside 51
Sam Anderson 6, Jory Dotts 15, Jacob Lindquist 9, Ken …
Curlew 39, Republic 31
c 2-2 r 0-4 0-6
Cheney 60, Clarkston 53
2-1 cheney 0-3 clarkston
Lakeland 65, East Valley 31

What happened: Jalen Skalskiy scored 20 points and the …
Shadle Park 87, Kellogg 52
15 rebounds Brown 12 rebounds 11 assists.

Girls basketball View all Girls basketball

Game capsules

Coeur d’Alene 50, Post Falls 48

What happened: Skylar Burke scored 11 points and the …
Almira/Coulee-Hartline 65, Yakama Nation Tribal 51
7-0
St. John-Endicott/LaCrosse 45, Garfield-Palouse 43
3-2 1-2 st 1-2 5-2 gar
Lewis and Clark 67, Post Falls 35
Kellogg 66, Shadle Park 48
University 58, Post Falls 32
Ellie Boni, CarolAnn Edwards, Kinsley Barrington,
LaSalle 65, Medical Lake 61
Natalie Newman scored 18 points and grabbed nine rebounds as …
East Valley 47, East Valley (Yakima) 44
Genesis Wilkinson scored 12 points and Faith Adams added 10 …

Wrestling View all Wrestling

Game capsules

Colville at Newport
John Knight ran his season record to 24-0 with a …
Lakeside at Deer Park
Emerson McCullough defeated Py Friedman 3-2 and the Stags defeated …
Pullman-Moscow dual
98, Reynolds, Mos. (For.)
North Central at Lewis and Clark
Eliya Katumbi pinned their opponent in 37 seconds and the …
Mead at Shadle Park
Declan Agalonia pinned his opponent in 32 seconds and the …
Gonzaga Prep at Mt. Spokane
Carter Miethe defeated Mason Brock via a 12-4 major decision …
Cheney-West Valley dual
Blake Seubert pinned Hunter Hendricks in 42 seconds and the …
North Central at Rogers
Vadim Bobrovnikov pinned Xavier Perez in 23 seconds and North …

Gymnastics View all Gymnastics

Game capsules

GSL #4 at Mead
Beam, 3 Phackston Mead 8.925
GSL #4 at Ferris
Alexandria Thomas of Ferris and Lewis and Clark’s Isabel Ferney …
GSL #3 at University

What happened: Rebekah Ross won the all-around competition …
GSL #3 at Mt. Spokane

What happened: Gina Twenge won the all-around score …
GSL #2 at North Central

What happened: Alexis Weller finished first place in …
GSL #2 at Lewis and Clark
Gina Twenge took home all-around honors with a score of …
GSL #1 at Shadle Park
Rebekah Ross of Central Valley won the all around with …
4A Regionals
Zella Conley placed or shared first in every event and …
Boys basketball »
Boys basketball: Jobi Gelder scores 34 points to lead undefeated Deer Park over Riverside
GSL boys: Gonzaga Prep turns up intensity in win over University
GSL boys: Reece Van Lierop shoots Ferris over Lewis and Clark in ‘Rubber Chicken’ battle
GSL basketball: University boys, Central Valley girls come up with big wins in ‘Stinky Sneaker’ games
Family matters: Siblings power Northwest Christian basketball squads
Girls basketball »
GSL girls basketball: Aspyn Adams scores 16 points, Mt. Spokane keep rolling
Girls basketball: Emma Evans scores 24 points to lead Cheney over East Valley
GSL girls: Ellie Boni scores 20 points to help University down Gonzaga Prep
GSL girls: Jacinta Buckley’s big night paces Lewis and Clark over Ferris in ‘Rubber Chicken’ matchup
East Valley senior Genesis Wilkinson a force on the boards
Wrestling »
Wrestling: Drew Roberts helps University down Rogers in GSL dual
Wrestling: Mead, Mt. Spokane both win big to stay undefeated
Wrestling: Bragging rights on the line when Mead, Mt. Spokane meet next week
Prep wrestling: Mead wins Jug Beck Rocky Mountain Classic
Wrestling: Lewiston wrestlers combine for four pins in win over Pullman
Gymnastics »
Gymnastics: Gina Twenge takes all-around, leads Mt. Spokane to win at GSL No. 4
Gymnastics: Alexandria Thomas finishes first all-around, paces Ferris to meet victory
Gymnastics: Central Valley’s Rebekah Ross wins all-around to lead Bears
Gymnastics: Gina Twenge wins all-around, Mt. Spokane takes first over Mead
Mead gymnast Lexi Weller overcomes disability to earn scholarship
Football »
Year in review: 2018 a tough year to beat when it comes to success of local sports teams
Gonzaga Prep’s Chase Bunker leads area AP football all-state honorees
Lewis and Clark’s Xavier Guillory takes meandering journey to where he started
After record first quarter, Odessa coasts past Almira/Coulee-Hartline for State 1B title
Colville erases memories of 2014 loss with 48-7 State 1A title win over Newport
Baseball »
Mt. Spokane Wild win American Legion State AA baseball tournament
Mt. Spokane Wild advance to title game at American Legion AA baseball tournament
University, Mt. Spokane stay alive at American Legion AA baseball tournament
What I did this summer: Local athletes gear up for school year with clubs, camps, tournaments
State 1B baseball: Almira/Coulee-Hartline caps unbeaten season with title victory over Colton
Fastpitch softball »
Lake City’s Vanessa Shippy added to Syracuse softball coaching staff
State softball: Central Valley settles for program-best third place in 4A tourney
State softball: East Valley, Cheney ousted on first day of 1A tourney
State 4A softball: Kelsey Gumm homers twice, Central Valley advances to semifinal
Prep softball playoffs: East Valley advances to state with crossover win
Volleyball »
Mt. Spokane’s Malina Ama named 3A volleyball player of the year
State volleyball: Mt. Spokane claims State 3A title in dominating fashion
State volleyball: Mt. Spokane into 3A semifinals; University ousted from 4A tournament
Prep state playoff primer: Football moves into quarterfinals; champs to be crowned in girls soccer, volleyball
State volleyball: Oakesdale cruises to State 1B title; Liberty third in 2B
Spring boys soccer »
Boys soccer playoffs: Lewis and Clark edged by Pasco in state 4A
Prep boys soccer playoffs: East Valley, Pullman eliminated in 2A state first-round match
Prep boys soccer playoffs: Pasco edges Lewis and Clark in shootout in 4A championship
Prep boys soccer: Gonzaga Prep’s season ends in shootout loss to Walla Walla
Boys soccer playoffs: Lewis and Clark advances to District 8 title match
Girls soccer »
Girls soccer: Area players honored on WSSCA all-state team
Prep girls soccer: St. George’s beats Liberty Bell, advances to State 2B/1B championship
Prep state playoff primer: Football moves into quarterfinals; champs to be crowned in girls soccer, volleyball
Prep girls soccer: Central Valley advances to quarterfinal with win over Gonzaga Prep
State girls soccer: Abby Jones, Maddy Christiansen of St. George’s make habit of state berths
Cross country »
North Central’s Allie Janke takes 22nd at Foot Locker National Championships, Erinn Hill finishes in 33rd
North Central’s Allie Janke, Erinn Hill to run in Foot Locker National Championships
North Central’s Allie Janke, Erinn Hill qualify for Foot Locker Cross Country Nationals
Local prep runners participate in national cross country event
West Valley girls’ team effort earn school’s third cross country state title, first since 1986
Track and field »
State 4A track and field: Lewis and Clark’s girls tweak little things for relay championship
State 3A track and field: Shadle Park’s Tony Pizzillo wins one event, places second in two others
State 2A track and field: Charles Johnson wins four titles, helps Cheney take home boys team crown
State 1A, 2B, 1B girls track and field: Ashley Sande of St. George’s finishes stellar career with four titles
State 1A, 2B, 1B boys track and field: Riverside’s Ben Shaw wins two more events on final day
Fall boys soccer »
Prep soccer roundup: Central Valley girls finish league season undefeated; Idaho state game reports
Prep soccer roundup: East Valley and Cheney pick up wins in GNL play
Prep notebook: Volleyball, soccer, slowpitch softball seasons wind down toward districts
Prep soccer roundup: East Valley girls beat Cheney, Moscow boys punch ticket to state
Boys tennis »
State boys tennis: Freeman’s Andy Simmerman takes second in singles
State boys tennis: Freeman’s Andy Simmerman advances to State 1B/2B/1A semifinals
Prep state previews: Area teams set to spread over state in hopes of bringing home titles this weekend
Prep tennis playoffs: Gonzaga Prep’s Tyler Timperman, Callah Preti win regional titles
Prep tennis playoffs: Gonzaga Prep’s Tyler Timperman and Callah Preti win district titles
Girls tennis »
State girls tennis: Chewelah’s Elizabeth Grubb and Katie Keifer take seventh place in doubles
State girls tennis: Mead’s Katie Kuka advances to fifth/eighth place game
Prep state previews: Area teams set to spread over state in hopes of bringing home titles this weekend
Prep tennis playoffs: Gonzaga Prep’s Tyler Timperman, Callah Preti win regional titles
Prep tennis playoffs: Gonzaga Prep’s Tyler Timperman and Callah Preti win district titles
Boys golf »
State golf: Davenport’s Kaysa Panke runs away with her third title in a row at 1A/2B/1B tournament
State golf: Davenport’s Kaysa Panke opens up three-shot lead in 1A/2B/1B tournament
District 8 golf: Greater Spokane League boys sweep up six state berths
Idaho state golf: Kellogg boys stay the course, repeat as 3A state champions
Prep golf: Colfax boys, St. George’s girls win District 7 small-school golf titles
Slowpitch softball »
Mt. Spokane used total team effort to win state slowpitch softball title
Prep slowpitch: Mt. Spokane tops University in state championship game
Prep slowpitch roundup: University tops Mt. Spokane for GSL tournament title
Prep slowpitch roundup: University, Mt. Spokane advance to GSL title game
Prep slowpitch softball roundup: Central Valley, Lewis and Clark advance in GSL tournament
Girls golf »
State golf: Davenport’s Kaysa Panke runs away with her third title in a row at 1A/2B/1B tournament
State golf: Davenport’s Kaysa Panke opens up three-shot lead in 1A/2B/1B tournament
Idaho state golf: Kellogg boys stay the course, repeat as 3A state champions
Prep golf: Colfax boys, St. George’s girls win District 7 small-school golf titles
Prep golf: CV’s Zach Stocker grabs first-round lead at District