Full schedules & scores

9 a.m., April 12, 2013
Freeman

Participating teams: Timberlake, Freeman, Lakeland, Priest River Lamanna, Bonners Ferry, Colfax, Asotin, Northwest Christian-Colbert, St. George's, West Valley

Boys results

Team scoring: Timberlake 134, Freeman 124.50, Lakeland 99.50, Bonners Ferry 90.83, Asotin 80, West Valley 76.83, Colfax 54.33, Northwest Christian-Colbert 41.50, St. George's 25, Priest River Lamanna 21.50.

100: 1, Corean (Col) 11.50.

200: 1, Axtell (Fre) 23.41.

400: 1, Rubright (Fre) 54.35.

800: 1, Olds (NWC) 2:07.00.

1,600: 1, Vanos (StG) 4:52.00.

3,200: 1, Richardson (Tim) 10:37.00.

110 high hurdles: 1, Bethke (Lak) 15.92.

300 hurdles: 1, Weaver (NWC) 42.52.

400 relay: 1, Freeman 46.44.

1,600 relay: 1, Freeman 3:48.90.

High jump: 1, Rice (BF) 6-00.

Long jump: 1, Simpson (WV) 18-06.50

Triple jump: 1, Rice (BF) 40-10.50.

Pole vault: 1, Rhodes (Tim) 11-06.

Discus: 1, Swearingen (Aso) 135-05.

Javelin: 1, Simpson (WV) 162-06.

Shot put: 1, Krichbaum (BF) 41-04.50.

Other events: 4x160 meter--1, Freeman 49.56. 4x200 relay--1, Lakeland 1:41.32. Distance medley--1, West Valley 11:32.00.

Girls results

Team scoring: Timberlake 128, Freeman 115.83, Lakeland 99, Priest River Lamanna 85, Bonners Ferry 78.33, Colfax 76, Asotin 57.33, Northwest Christian-Colbert 41, St. George's 29.50, West Valley 20.

100: 1, Risau (Aso) 13.43.

200: 1, Gardom (Tim) 28.27.

400: 1, Nicholas (Aso) 1:05.94.

800: 1, Pavey (PRL) 2:28.

1,600: 1, George (Tim) 6:06.90.

3,200: 1, Cadwell (StG) 13:15.

100 high hurdles: 1, Ward (Lak) 16.03.

300 hurdles: 1, Ward (Tim) 48.59.

400 relay: 1, Colfax 53.38.

800 relay: 1, Bonners Ferry 1:55.16.

1,600 relay: 1, Timberlake 4:34.

High jump: 1, Ward (Lak) 5-07.

Long jump: 1, Trantum (PRL) 15-00.

Triple jump: 1, Reilly (Fre) 33-05.50

Pole vault: 1, Cai (Col) 9-00.

Discus: 1, Loop (Aso) 107-01.

Javelin: 1, Cai (Col) 82-03.

Shot put: 1, Bykerk (PRL) 37-00.25.

Other events: 4x160 relay--1, Lakeland 1:02.81. Distance medley--1, Timberlake 14:53.00.