Full schedules & scores

9:30 a.m., April 13, 2013
Pasco, WA

Boys results

Team scoring: 1, Wenatchee 47. 2, Mead 42. 3, Jesuit 39. 4, Garfield 35. 4, North Central 35. 6, University 33.50. 7, Ferris 25. 10, Rogers 20. 17, Mt. Spokane 14. 22, Lewiston 11. 23, Post Falls 10. 26, Central Valley 9. 38, Deer Park 5. 45, West Valley 4. 45, Lewis and Clark 4. 57, Shadle Park 2.50. 57, Coeur D'Alene 2.50. 60, Sandpoint 2. 60, Colville 2. 65, Lake City 1. 65, Gonzaga Prep 1. 65, Cheney 1. 65, Lakeside 1.

100: 1, Brandt-Sims (Wen) 10.74. 2, Kelly (Hanford) 11.16. 3, Wilson (Bothell) 11.18.

200: 1, Brandt-Sims (Wen) 21.94. 2, Green (Ephrata) 22.21. 3, Coleman (Jes) 22.45.

400: 1, Barrett-Jackson (Gar) 49.26. 2, Green (Eph) 49.27. 3, Thomas (Central Kitsap) 49.31.

800: 1, Fletcher (Puyallup) 1:54.67. 2, Osborne (Shorecrest) 1:54.95. 3, Snider (WF West) 1:55.28.

1,600: 1, Steele (Capital) 4:18.92. 2, Sealand (Jes) 4:20.33. 3, Stanish (Gar) 4:21.07.

3,200: 1, Anderson (NC) 9:10.97. 2, Dressel (MtS) 9:18.66. 3, Bottoms (Onalaska) 9:24.98.

110 high hurdles: 1, Zmuda (Steilacoom) 14:31. 2, Simpson (Rogers-Puyallup) 14.46. 3, Dordevic (Jes) 14.50.

300 hurdles: 1, Zmuda (Ste) 37.59. 2, Allen (North Mason) 37.66. 3, Stuffle (Lew) 38.49.

400 relay: 1, Bothell 42.21. 2, Walla Walla 43.09. 3, Wenatchess 43.10.

1,600 relay: 1, Wenatchess 3:24.59. 2, Garfield 3:26.10. 3, Bellingham 3:27.94.

High jump: 1, Murray (Rog) 6-07. 2, Gonzalez (UHi) 6-06. 3, Morgan (UHi) 6-02.

Long jump: 1, Osborn (Eastmont) 23-04.50. 2, Burt (Eas) 22-05.75. 3, Radliff (Richland) 22-00.25.

Triple jump: 1, Murray (Rog) 44-06.75. 2, Isaiah (Fer) 44-05.50. 3, LaVoie (Mea) 43-09.50.

Pole vault: 1, Beck (PF) 14-06. 2, Frazier (Interlake) 14-00. 3, Neumann (Mea) 14-00.

Discus: 1, Unland (Fer) 176-11. 2, Failauga (UHi) 159-02. 3, Kreider (Pasco) 153-04.

Javelin: 1, Knudson (CK) 187-07. 2, Wirfs (Jes) 178-02. 3, Hilmes (Mea) 174-06.

Shot put: 1, O'Connell (Wen) 58-04.75. 2, Campbell (Lake Stevens 57-08.50. 3, Unland (Fer) 57-08.

Other events: 1 mile-1, Williams (NC) 4:15.46. 2, Osborne (Sho) 4:15.87. 3, Gardner (Mea) 4:16.40. Distance medley-1, Mead 10:35.06. 2, North Central 10:36.71. 3, Eisenhower 10:43.79.

Girls results

Team scoring: 1, Kamiakin 101. 2, Curtis 51. 3, Richland 38.67. 4, North Central 33. 5, Auburn Riverside 29. 6, Coeur D'Alene 28. 10, East Valley 23. 11, Central Valey 19.67. 13, Post Falls 18. 13, Mt. Spokane 18. 15, Mead 17. 18, Cheney 12.50. 21, Lewis and Clark 10. 22, Lakeland 9. 26, Pullman 7. 28, Riverside 6.67. 30, Ferris 6. 35, University 5. 35, Lewiston 5. 43, Lake City 4. 43, Lakeside 4. 49, Colville 2. 51, Colfax 1.67. 51, Rogers 1.67. 54, Shadle Park 1. 54, West Valley 1. 54, Deer Park.

100: 1, Kenadi (Cur) 12.08. 2, Simms (Gar) 12.39. 3, Tarbert (Esa) 12.52.

200: 1, Heiden (Kam) 25.36. 2, Perkins (Cur) 25.87. 3, Adams (Wen) 26.05.

400: 1, Heiden (Kam) 57.18. 2, Day (Che) 58.59. 3, Johnson (Lak) 58.66.

800: 1, Beauchene (Kam) 2:15.55. 2, Knight (NC) 2:17.14. 3, Spiekerman (Bishop Blanc) 2:17.15.

1,600: 1, Story (CDA) 5:11.83. 2, Fletcher (Kam) 5:13.64. 3, Aquino (EV) 5:14.26

3,200: 1, Bradley (Ric) 11:07.83. 2, Ledwith (LC) 11:24.46. 3, hite (Jes) 11:26.03.

100 high hurdles: 1, O' Niel (AR) 15.16. 2, Walton (PF) 15.41. 3, Brown (Gar) 15.62.

300 hurdles: 1, Walton (PF) 44.95. 2, Colyer (NK) 45.32. 3, Overland (Moses Lake) 45.48.

400 relay: 1, Kamiakin 48.82. 2, Curtis 49.04. 3, Richland 49.25.

1,600 relay: 1, Kamiakin 4:01.61. 2, Moses Lake 4:07. 3, North Central 4:07.83.

High jump: 1, Ward (Lak) 5-06. 2, McBride (Columbia-Bur) 5-06. 3, Stapleton (Kam) 5-04.

Long jump: 1, Bouyer (Cur) 18-10. 2, Williams (AR) 18-09.25. 3, Cunningham (CV) 17-10.

Triple jump: 1, Perkins (Cur) 37-09.50. 2, Brown (Gar) 37-07.25. 3, Cook (Benson) 36-11.75.

Pole vault: 1, Bray (MtS) 12-03. 2, Quick (Ric) 12-00. 3, Brandon (Kam) 11-00.

Discus: 1, Grandmange (Kam) 130-05. 2, Allred (EV) 123-07. 3, Lester (Kennewick) 123-04.

Javelin: 1, Bulger (NWC) 161-05. 2, Brown (Eis) 130-03. 3, Baker (Mea) 127-00.

Shot put: 1, Hutchinson (Mea) 45-05.50. 2, Bulger (NW Christian) 40-05.50. 3, Keys (NC) 40-02.

Other events: 1 mile-1, Knight (NC) 4:52.80. 2, Beauchene (Kam) 4:54.09. 3, Olson (Woodinville) 4:55.82. Distance medley-1, Jesuit 12:43.65. 2, Coeur D'Alene 12:58.97. 3, Eastmont 13:04.36.


Please keep it civil. Don't post comments that are obscene, defamatory, threatening, off-topic, an infringement of copyright or an invasion of privacy. Read our forum standards and community guidelines.

You must be logged in to post comments. Please log in here or click the comment box below for options.

comments powered by Disqus