Full schedules & scores

10 a.m., Feb. 2, 2013
East Valley

Details: tourney

Participating teams: District 7 2A teams

Team scoring: 1, Colville, 298. 2, East Valley, 291. 3, Deer Park, 290. 4, Cheney, 234. 5, Clarkston, 225. 6, West Valley, 134.5. 7, Pullman, 77.

Championship finals

106: Klauder (DP) md. Sundheim (EV) 13-2

113: Donogh (Col) d. Goodwater (EV) 11-8

120: Hilderbrand (WV) d. Morrison (Col) 9-5

126: Konzal (DP) tf. Stinson (Col) 18-2

132: Nelson (Col) p. Meyer (EV) 0:50

138: Welton (Col) p. Miller (DP) 1:22

145: Grable (DP) md. Sanderson (Che) 11-3

152: Smith (Col) p. Staniszewski (Pul) 3:07

160: Eicher (DP) p. Wessels (Che) 5:07

170: Watkins (EV) md. LeCaire (Col) 8-0

182: Mason (Che) p. Knight (Col) 3:11

195: Schlotter (Che) md. Marshall (DP) 11-2

220: Malek (WV) p. Tschritter (EV) 2:20

285: Corean (Che) d. Maltone (Pul) 2-1

Consolation finals

106: Benton (Cla) p. Davis (WV) 3:16

113: Ayers (DP) d. Conner (WV) 10-6

120: Freeman (Cla) won by injury default over Guz (Cla) 2:45

126: Meyer (EV) d. Leonard (DP) 6-4

132: Harris (DP) d. Knight (Col) 7-1

138: Cox (Col) d. Benton (Cla) 4-2

145: Blackburn (EV) d. Aebischer (DP) 12-5

152: Smith (Col) p. Bauman (EV) 2:42

160: Gonzalez (EV) p. Cornish (Cla) 1:53

170: Pegg (Che) p. Poitra (Pul) 3:55

182: Martinez (EV) d. Beeler (Cla) 4-3

195: Waller (Cla) p. King (EV) 0:50

220: Winger (Cla) tf. Somers (Col) 19-4

285: Miller (WV) p. Keating (Col) 0:53

5th/6th Place

106: Port (Cla) d. Jorgensen (DP) 11-4

113: Hall (DP) won by disqualification over Valpey (Cla)

120: Burton (DP) d. Cox (Pul) 5-3 (OT)

126: Brewer (EV) p. Ferguson (WV) 3:08

132: Molina (DP) p. Starr (Cla) 0:54

138: Snodderly (Cla) md. Trude (Che) 15-7

145: Pearson (Cla) d. Trinkle (WV) 6-1

152: Stevens (EV) p. Overton (DP) 2:51

160: Allen (EV) p. Rowe (Che) 1:36

170: Waterman (Che) d. Brischle (WV) 5-2

182: Vanquekelb (Col) won by forfeit

195: Spendlove (EV) p. Sisemore (Cla) 2:49

220: Brown (Cla) tf. Smith (Che) 17-2