Full schedules & scores

9 a.m., May 21, 2016
Middleton High School

Participating teams: Nampa Christian, Declo, Grangeville, Bear Lake, Firth, Aberdeen, Soda Springs, Orofino, North Fremont, West Side, Melba, Coeur d'Alene Charter, Wendell, St. Maries, Malad, Ririe, Cole Valley Christian, Salmon, West Jefferson, McCall-Donnelly, New Plymouth

Boys results

Team scoring: 1. Nampa Christian 85.5, 2. Declo 81, 3. Grangeville 56.

100: 1. Lancaster (Wendell) 11.43, 2. Lucas (Firth) 11.96, 3. Quitero (Bear Lake) 12.03.

200: 1. Lancaster (Wendell) 22. 64, 2. Duncan (Declo) 23.31, 3. Funk (Aberdeen) 23.43.

400: 1. Workman (Soda Springs) 50.74, 2. Duncan (Declo) 51.01, 3. Webb (Declo) 51.98.

800: 1. Brothers (Nampa Christian) 2:00.79, 2. Mick (Cole Valley) 2:01.89, 3. Barela (Grangeville) 2:02.52.

1,600: Brothers (Nampa Christian) 4:37.86, 2. Pratt (Bear Lake) 4:38. 11, 3. Manzer (Melba) 4:42.48.

3,200: 1. Pratt (Bear Lake) 10:01.25, 2. Chang (Coeur d'Alene Charter) 10:01.29, 3. Simmons (Soda Springs) 10:11.39.

110 high hurdles: 1. Fillmore (Nampa Christian) 15.64, 2. Jammerman (Orofino) 15.80, 3. Mower (North Fremont) 16.09.

300 hurdles: 1. de Jong (Nampa Christian) 40.98, 2. Mower (North Fremont) 41.23, 3. Ramirez (West Jefferson) 42.45.

400 relay: 1. Aberdeen 43.82, 2. St. Maries 45.23, 3. Firth 45.82.

1,600 relay: 1. Declo 3:30.51, 2. Soda Springs 3:30.77, 3. Grangeville 3:36.34.

High jump: 1. Folkman (Firth) 6-04, 2. Hobson (West Side) 6-02, 3. Alder (Grangeville) J6-02.

Long jump: 1. Folkman (Firth) 21-05.25, 2. Webb (Declo) 20-11.50, 3. Howell (Orofino) 20-10.50.

Triple jump: 1. Folkman (Firth) 43-01.75, 2. Dye (North Fremont) 41-09.50, 3. Glaze (Orofino) 41-05.75.

Pole vault: 1. Englar (Nampa Christian) 13-00, 2. Schwartz (Orofino) J13-00, 2. Wray (Malad) J13-00.

Discus: 1. Lindsley (Grangeville) 167-00, 2. Gentry (Declo) 136-04, 3. Wilkinson (McCall-Donnelly) 135-06.50.

Shot put: 1. Lindsley (Grangeville) 51-11.50, 2. Gentry (Declo) 51-03.75, 3. Yearsley (Ririe) 47-09.50.

Other events: Boys 800 Relay 1. Aberdeen 1:32.23, 2. Bear Lake 1:34.75, 3. Melba 1:35.56. Boys 1,600 Sprint Medley 1. Nampa Christian 3:41.87, 2. Grangeville 3:43.70, 3. Declo 3:44.11.

Girls results

Team scoring: 1. Declo 76, 2. West Jefferson 73, 3. Salmon 69.5.

100: 1. Sullivan (Grangeville) 13.15, 2. Cayetano (Nampa Christian) 13.38, 3. Cunningham (Coeur d'Alene Charter) 13.45.

200: 1. Cayetano (Nampa Christian) 26.67, 2. Sullivan (Grangeville) 26.69, 3. Cunningham (Coeur d'Alene Charter) 27.08.

400: 1. Sullivan (Grangeville) 59.06, 2. Burgess (Salmon) 1:00.23, 3. Jenkins (New Plymouth) 1:01.94.

800: 1. Litton (North Fremont) 2:26.59, 2. Skidmore (West Jefferson) 2:26.87, 3. Danner (McCall-Donnelly) 2:27.13.

1,600: 1. Skidmore (West Jefferson) 5:30.85, 2. Anhder (West Jefferson) 5:30.92, 3. Severe (West Jefferson) 5:33.44.

3,200: 1. Skidmore (West Jefferson) 11:57.65, 2. Danner (McCall-Donnelly) 12:03.87, 3. Anhder (West Jefferson) 12:08.63.

100 high hurdles: 1. Lancaster (Declo) 15.61, 2. Martindale (North Fremont) 16.06, 3. Garrett (Salmon) 16.15.

300 hurdles: 1. Holdaway (West Jefferson) 46.38, 2. Lancaster (Declo) 47.14, 3. Martindale (North Fremont) 47.17.

400 relay: 1. West Side 52.06, 2. Orofino 52.13, 3. Nampa Christian 52.16.

800 relay: 1. New Plymouth 1:50.08, 2. North Fremont 1:51.50, 3. Orofino 1:51.98.

1,600 relay: 1. Soda Springs 4:18.70, 2. Nampa Christian 4:18.93, 3. Coeur d'Alene Charter 4:21.34.

High jump: 1. Christopherson (Declo) 5-02, 2. Yett (Nampa Christian) 5-00, 3. Gentry (Declo) J5-00.

Long jump: 1. Clark (Melba) 17-06, 2. Brackenbury (Declo) 17-05.50, 3. Garrett (Salmon) 16-00.25.

Triple jump: 1. Clark (Melba) 36-00.25, 2. Christopherson (Declo) 34-00.50, 3. Peterson (Malad) 33-11.

Pole vault: 1. Clark (Melba) 10-06, 2. Cayetano (Nampa Christian) 10-00, 3. Young (Melba) J10-00.

Discus: 1. Creager (West Side) 108-08.50, 2. Kuykendall (Orofino) 103-06, 3. Hollenbeck (Wendell) 100-02.50.

Shot put: 1. Tighe (Orofino) 37-05.50, 2. Creager (West Side) 35-07.75, 3. Garner (Declo) J35-07.75.

Other events: Girls 800 Sprint Medley 1. Salmon 1:54.18, 2. Coeur d'Alene Charter 1:55.14, 3. Soda Springs 1:56.14.

Meet summary

The Nampa Christian boys team took first place at the State 2A track tournament with a score of 85.5 points, and Declo topped the girls team results with 76 points.