Full schedules & scores

9 a.m., Dec. 16, 2017
North Idaho College

Details: invitational

Participating teams: University, Mead, Ferris, Central Valley, Shadle Park, North Central, Mt. Spokane

Championship finals

98: Krissak (Beth) p. Warner (FT) 3:14

106: Bennett (LS) p. Zamora (ML) 1:59

113: Randall (Mead) d. Nelson (AR) 9-3

120: Edelblute (Lakes) d. Tebbers (Mead) 4-3

126: Lovett (PF) md. Gilliam (NC) 12-2

132: Gurr (FT) p. Craig (Cam) 0:50

138: Cruz (Ort) d. Wilkie (Hav) 10-6

145: Johnson (Lakes) p. Cisne (Chi) 0:51

152: Huber (PF) d. Moore (WR) 5-1

160: Cruz (ML) p. Stover (Chi) 1:21

170: Kazmierczak (PF) d. Srikanth (Pul) 9-5

182: Nadeau (Fla) d. Sabin (WR) 8-3

195: Gregerson (Uni) p. Guiterrez (Her) 2:59

220: Gill (Tah) p. Castro (ML) 1:57

Consolation finals

98: Barnes (Fla) p. Chagnon (Hav) 2:36

106: Cortez (GK) d. Dyer (FT) 7-2

113: Bibler (FT) d. Quinones (Pol) 6-0

120: Nees (Fre) p. Grimm (PF) 3:48

126: Sanders (Uni) won by injury default over Miller (Kel)

132: Haney (MS) d. Wenzel (Pol) 3-2

138: Damon (NH) d. Thompson (Cam) 8-2

145: Wiggs (CV) d. Lyver (WR) 5-0

152: Shores (Ken) p. Hodgson (DP) 1:33

160: Malychewski (Cam) d. Starren (Tah) 7-5

170: Ervien (WR) p. Krouse (Che) 2:21

182: Redford (WR) d. Scott (EV) 5-2

195: Malychewski (Cam) p. Halladay (CR) 0:47

220: Keiser (CV) d. Eskelsen (Kam) 5-3

5th/6th Place

98: Herbert (Tim) p. Mason (PF) 2:13

106: Melo (Oth) d. Edelblute (Lakel) 6-1

113: Edelblute (Lakel) md. Pleninger (Hav) 12-0

120: Stewart (Hav) d. Evans (Tim) 3-0

126: Baun (Col) won by injury default over Miller (Kel)

132: Young (Lakes) d. Anstrom (Uni) 3-0

138: Krishnek (Cap) won by injury default over Howerton (MS)

145: Russell (Fla) md. Villarreal (Her) 12-4

152: Adler (Pol) d. Baker (CR) 4-0

160: Crawford (Mead) d. Johnson (NC) 6-5

170: Hume (Fla) won by injury default over Stratton (CV)

182: Livingston (LaGq) d. Iris (Fre) 5-0

185: Paul (Pot) won by injury default over Schaub (Hav)

220: Thomas (Uni) d. Wallace (Mos) 5-1 (OT)

Meet summary

285:

1st Place Match

Alvarez (Chi) def. Whickham (CV) 3-1.

3rd Place Match

Paul (Fla) def. Mueller (Pul) 3-1.

5th Place Match

Lee (Fla) p. Perez (Oth) 0:42.