Full schedules & scores

10 a.m., Feb. 4, 2017
Shadle Park HS

Participating teams: East Valley, West Valley, Cheney, Clarkston, Pullman

Meet summary

GNL District Tournament

Team Scores—1, East Valley 339.5. 2, West Valley 193.5. 3, Cheney 158.0. 4, Clarkston 152.0. 5, Pullman 140.5.

106—1st Place Match - Smith (EV) over K.Richter (WV) (Fall 0:35). 3rd Place Match - Engebretson (Pul) over Atkins (WV) (Fall 4:33).

113—1st Place Match - McDermott (EV) over Sundheim (EV) (Dec 2-0). 3rd Place Match - Lange (Cla) over Dahmen (Pul) (Dec 10-8).

120—1st Place Match - Babino (Cla) over Bautista (Che) (Fall 3:57). 3rd Place Match - Welch (Cla) over McDonald (EV) (Dec 9-7).

126—1st Place Match - Clegg (Cla) over Kessinger (EV) (Fall 3:17). 3rd Place Match - Vaughn (Cla) over Acosta (Pul) (SV-1 5-3).

132—1st Place Match - McDonald (EV) over A.Richter (WV) (Fall 1:27). 3rd Place Match - Dahmen (Pul) over T.Nguyen (Che) (TF-1.5 4:11 (16-0).

138—1st Place Match - Freeman (Cla) over Z.Nguyen (Che) (Dec 8-3). 3rd Place Match - Caro (WV) over Bowsky (EV) (Dec 9-8).

145—1st Place Match - Srikanth (Pul) over Martinez (Che) (MD 15-7). 2nd Place Match - Martinez (Che) over Ervin (EV) (Dec 7-1). 3rd Place Match - Ervin (EV) over Spencer Young (WV) (Dec 12-8).

152—1st Place Match - Jones (WV) over Jones (Pul) (Fall 3:05). 2nd Place Match - Jones (Pul) over Stevens (EV) (Fall 1:41). 3rd Place Match - Stevens (EV) over Enevold (EV) (Fall 2:32).

160—1st Place Match - Ferguson (WV) over Corean (Che) (Fall 1:48). 2nd Place Match - Gillingham (EV) over Corean (Che) (Fall 3:35). 3rd Place Match - Gillingham (EV)over Berezay (EV) (Fall 1:39).

170—1st Place Match - Stansbury (WV) over Bray (WV) (Dec 6-2). 3rd Place Match - Coumbs (Che) over Kinkade (Pul) (SV-1 8-6).

182—1st Place Match - Scott (EV) over Taylor (Che) (Dec 4-1). 3rd Place Match - Crothers (EV) over Bell (Cla) (Inj. 3:00).

195—1st Place Match - Reser (WV) over Rock (Pul) (Dec 3-1). 3rd Place Match - Kirk (EV) over Sizemore (Cla) (Dec 8-2).

220—1st Place Match -Baker (Che) over Hofstee (EV) (Fall 1:30). 3rd Place Match - Mueller (Pul) over Coleman (EV) (SV-1 4-2).

285—1st Place Match - Halvorsen (EV) over Spittler (WV) (Dec 2-0). 2nd Place Match - Spittler (WV) over Juris (EV) (Dec 4-1). 3rd Place Match - Juris (EV) over Clough (Cla) (Fall 4:38).