Full schedules & scores

9 a.m., April 21, 2018
Rogers

Participating teams: Central Valley, Colville, Deer Park, East Valley, Freeman, Gonzaga Prep, Ferris, Lakeside (WA), Lewis and Clark, Mead, Medical Lake, Mt. Spokane, North Central, Oakesdale, Pullman, Riverside, Rogers, Shadle Park, University

Boys results

Team scoring: 1, Mead 132. 2, North Central 52. 3, Olympia 50. 4, Mt. Spokane 49. T5, Pullman 46. T5, University 46. 7, Lewis and Clark 41. 8, Lakeside 34. 9, East Valley 31. 10, Ferris 30. 11, Shadle Park 24. 12, Rogers 18. T13, Freeman 12. T13 Riverside 12. 15, Deer Park 9. T16, Central Valley 6. T16, L.V. Rogers 6. T18, Medical Lake 4. T18 Gonzaga Prep 4.

100: 1, Pizzillo (SP) 10.50. 2, Stacy (NC) 11.36. 3, Palmer (Uni) 11.47.

110 high hurdles: 1, Heitman (Mead) 14.92. 2, Thomas (Pul) 15.61. 3, Cherrington (Lake) 15.94.

300 hurdles: 1, Adams (MtS) 40.93. 2, Cherrington (Lake) 41.22. 3, McGill (Free) 41.93.

400 relay: 1, Mead-Green, Terrell, Flaa, Vose 43.78.

1,600 relay: 1, Mead-Miller, Vincent, Baird, Mattox 3:31.69.

High jump: T1, Allen (Mead) 6-02. T1, Hawes (Pul) 6-02. T3, Christensen (Mead) 6-00. T3, Taylor (Uni) 6-00.

Long jump: 1, Evin (Fer) 21-09.50. 2, Campbell (Fer) 21-02.50. 3, Adams (Mead) 21-01.50.

Triple jump: 1, Campbell (Fer) 47-00.50. 2, Hammer (Fer) 45-09. 3, Hathaway (EV) 42-01.

Pole vault: 1, Vasilyev (Mead) 13-06. T2, McKee (Pul) 13-00. T2, Bonesera (Rog) 13-00. T2, Childears (Mead) 13-00.

Discus: 1, Trumble (Free) 142-05. 2, Collins (SP) 142-00. 3, Benton (MtS) 141-06.

Javelin: 1, Farr (Mead) 195-04. 2, Annanie (Lake) 194-04. 3, Runge (MtS) 167-04.

Shot put: 1, Stangel (NC) 49-02. 2, Regalado (NC) 47-01. 3, Johnson (SP) 46-11.

Other events: 1 Mile - 1, Easton (Uni) 4:30.81. 2, Kabasenche (Pul) 4:34.47. 3, Erickson (LVR) 4:34.77. 400 Throwers Relay - 1, Olympia-Olson, Poppe, Boyd, Leonard 48.46. 3,200 Relay - 1, Mead-Vincent, Jarvis, Cikutovich, Osborn 8:24.25. 6,400 Relay - 1, Lewis and Clark-Swaim, Ledwith, Korus, Smith 18:26.91. SMR (2-2-4-8) - 1, Mt. Spokane-Hale, Runge, Figueira, Engen 3:43.15. DMR (12-4-8-16) - 1, North Central-Kness, Leaming, Larson, Taylor 10:40.33. Hammer - 1, James (CV) 151-06. 2, Allred (EV) 137-08. 3, White (Uni) 132-11.

Girls results

Team scoring: 1, Lewis and Clark 111. 2, Ferris 75. 3, Mead 69. 4, North Central 64. 5, Pullman 52. 6, Mt. Spokane 49.5. 7, University 33. 8, Oakesdale 23. 9, Lakeside. 10, Deer Park 18.5. 11, East Valley 18. 12, Riverside 16. 13, Cheney 9. 14, Freeman 8. 15, Shadle Park 6. 16, Medical Lake 5. 17, Gonzaga Prep 4. Central Valley 2.

100: 1, Jones (LC) 13.02. 2, Caniglia (Fer) 13.06. 3, Panzeri (LC) 13.08.

3,200: 1, Lehman (Uni) 11:28.39. 2, Humphreys (LC) 11:56.53. 3, Twiggs (MtS) 12:10.60.

100 high hurdles: 1, Conley (Mead) 15.27. 2, Martin (NC) 16.51. 3, Schulte (Mead) 16.68.

300 hurdles: 1, Teevens (Pull) 47.17. 2, Hockett (Oak) 47.29. 3, Martin (NC) 48.92.

400 relay: 1, Lewis and Clark-Panzeri, Lebar, Jones, Rodgers 48.83.

1,600 relay: 1, Lewis and Clark-Butler, Davis, Goff, Picanco 4:12.14.

High jump: 1, Briggs (Fer) 5-04. 2, Rhodes (MtS) 5-02. 3, VonBrethorst (Fer) 5-00.

Long jump: 1, Rodgers (LC) 18-03. 2, Smith (Mead) 17-02. 3, Lebar (LC) 16-09.50.

Triple jump: 1, Lebar (LC) 36-00. 2, White (Mead) 35-01. 3, VonBrethorst (Fer) 34-09.

Pole vault: 1, Van Wormer (Che) 12-00. 2, Hill (Lake) 11-06. 3, Graham (LC) 11-00.

Discus: 1, Mahama (Pul) 136-07. 2, Leeking (NC) 131-02. 3, Ackerman (DP) 109-02.

Javelin: 1, Chalfant (EV) 133-00. 2, Hartshorn (EV) 110-05. 3, Briggs (Fer) 107-05.

Shot put: 1, Mahama (Pul) 41-00. 2, Leeking (NC) 40-02. 3, Hutchinson (Mead) 39-04.50.

Other events: 1 Mile - 1, George (DP) 5:22.95. 2, Warnica (Fer) 5:24.08. 3, Taylor (Fer) 5:28.50. 400 Throwers Relay - 1, Ferris-Briggs, McCune, Kittrell, Brock 57.42. 3,200 Relay - 1, Lewis and Clark-Davis, Goff, Thronson, Butler 9:36.02. SMR (2-2-4-8) - 1, Pullman-Walker, Cole, Carman, Varnum 4:29.81. DMR (12-4-8-16) - 1, North Central-Janke, Ruff, M.Hill, E.Hill 12:36.71.