Full schedules & scores

10 a.m., April 21, 2018
Priest River

Participating teams: Bonners Ferry, Clark Fork, Coeur d'Alene Charter, Cusick, Kettle Falls, Liberty, Springdale, Newport, Priest River, Sandpoint, Selkirk, Timberlake

Boys results

Team scoring: 1, Priest River 156. 2, Colville 109. 3, Bonners Ferry 108. 4, Coeur D'Alene Charter 73. 5, Liberty 62. 6, Sandpoint 48. 7, Timberlake 31. T8, Springdale 29. T8, Kettle Falls 29. 10, Selkirk 28. 11, Stillwater Christian 6. 12, Newport 3.

100: 1, Culverwell (Col) 11.73. 2, Streeter (CDA) 11.78. 3, 3, Clark (Col) 12.00.

200: 1, Streeter (CDA) 23.52. 2, Culverwell (Col) 23.59. 3, Ayers (PR) 24.03.

400: 1, Fisk (Lib) 52.18. 2, Greenburg (Lib) 53.13. 3, Martinez (PR) 55.50.

800: 1, Pomrankey (KF) 2:01.26. 2, Willey (Spr) 2:03.99. 3, Chrispens (CDA) 2:06.86.

1,600: 1, Chrispens (CDA) 4:57.20. 2, Gleason (PR) 5:00.79. 3, Turner (Still) 5:09.22.

3,200: 1, Parks (PR) 10:57.74. 2, Smith (BF) 11:09.06. 3, Lewis (CDA) 11:23.76.

110 high hurdles: 1, Martinez (PR) 16.94. 2, Follini (Tim) 17.00. 3, Durham (PR) 17.79.

300 hurdles: 1, Holycross (PR) 43.08. 2, Elliott (Col) 43.22. 3, Follini (Tim) 43.82.

400 relay: 1, Colville A-Byers, Clark, Culverwell, Lounsbury 45.79.

1,600 relay: 1, Colville A-Elliott, Lounsbury, Johnson, Culverwell 3:45.14.

High jump: 1, Andrews (KF) 6-00. 2, Issakides (Sel) 5-10. 3, Krabbenhoft (Sel) 5-08.

Long jump: 1, Swanson (BF) 19-02. 2, Parks (PR) 19-01. 3, Gallegos (CDA) 18-02.

Triple jump: 1, Parks (PR) 38-02. 2, Larson (Col) 37-02. 3, Swanson (BF) 36-04.

Pole vault: 1, Larson (Col) 13-00. 2, Jeffreys (Col) 10-00. 3, Robinson (Sand) 9-06.

Discus: 1, Poe (PR) 142-01. 2, Johnson (Lib) 111-04. 3, Vandercoevering (BF) 110-05.

Shot put: 1, Poe (PR) 43-04.50. 2, Arms (Col) 41-10.75. 3, Vandercoevering (BF) 37-09.

Other events: Boys 800 Relay - 1, Bonners Ferry A-Alverez, Carpenter, Mendenhall, Mason 1:41.94. Boys 1600 Sprint Medley - 1, Liberty A-Hubbard, Hardt, Fisk, Greenburg 3:59.31.

Girls results

Team scoring: 1, Colville 157. 2, Bonners Ferry 113. 3, Liberty 71. 4, Priest River 66.5. 5, Coeur D'Alene 62. 6, Newport 45. 7, Selkirk 32.5. 8, Timberlake 26.5. 9, Stillwater Christian 25.5. 10, Clark Fork 24. 11, Cusick 21. 12, Sandpoint 13. 13, Springdale 12. 14, Kettle Falls 4.

100: 1, Hartman (Still) 13.62. 2, Fletcher (Lib) 13.65. 3, Hathaway (CF) 14.09.

200: 1, Fletcher (Lib) 27.85. 2, Hartman (Still) 28.76. 3, Hines (CDA) 28.95.

400: 1, Heideman (Col) 1:04.01. 2, Yovichin (CDA) 1:04.94. 3, StrangeOwl (Cus) 1:06.61.

800: 1, Young (BF) 2:27.27. 2, Yovichin (CDA) 2:27.66. 3, StrangeOwl (Cus) 2:34.92.

1,600: 1, Stone (Col) 5:28.98. 2, Heideman (Col) 5:36.91. 3, Young (BF) 5:47.15.

3,200: 1, Stone (Col) 11:38.49. 2, Gorton (BF) 12:44.45. 3, Montgomery (Col) 13:05.69.

100 high hurdles: 1, Hathaway (CF) 16.82. 2, Martinsen (Col) 18.23. 3, Fahey (BF) 19.01.

300 hurdles: 1, Fletcher (Lib) 51.20. 2, Cutler (CDA) 52.46. 3, Dawson (Sel) 55.25.

400 relay: 1, Colville A-Martinsen, Stickney, Stehr, Coleman 56.21.

800 relay: 1, Colville A-Schmelzle, Montgomery, Simons, Amich 2:01.89.

1,600 relay: 1, Coeur D'Alene Charter A-Yovichin, Klein, Hines, Cutler 4:26.97.

High jump: 1, Pluid (BF) 4-10. 2, Hathaway (CF) 4-10. 3, Huang (Sand) 4-08.

Long jump: 1, Ansley (BF) 15-08. 2, Hamberg (New) 13-09. 3, Moore (New) 13-08.

Triple jump: 1, Moore (New) 30-06. 2, Ansley (BF) 30-00. 3, Stutzer (Col) 29-03.

Pole vault: 1, Mikheyeva (Col) 7-06. 2, Coleman (Col) 7-00. 3, Guevarra (PR) 6-06.

Discus: 1, Rae (BF) 118-07. 2, Mascarinas (Col) 92-01. 3, Hamberg (New) 86-00.50.

Shot put: 1, Rae (BF) 35-02.50. 2, Johnson (Lib) 28-06.00. 3, Kofoet-Austin (Tim) 26-02.50.

Other events: Girls 800 Sprint Medley - 1, Coeur D'Alene Charter A-Klein, Hines, Yovichin, Cutler 2:01.71.