Full schedules & scores

4 p.m., May 1, 2018
Harrison

Participating teams: Kootenai, Lakeside, Clark Fork, Mullan, Wallace

Boys results

Team scoring: 1, Wallace 159. 2, Kootenai 134. 3, Lakeside 98. 4, Clark Fork 33. 5, Mullan 12.

100: 1, Dimitroff (Wal) 12.75. 2, Olson (Lak) 13.08. 3, Myers (CF) 13.16.

200: 1, Whipple (Koo) 25.55. 2, Bailey (Wal) 26.20. 3, DImitroff (Wal) 26.30.

400: 1, Hall (Lak) 58.77. 2, Olson (Lak) 1:00.95. 3, Brackebusch (Wal) 1:01.64.

800: 1, Farkas (Wal) 2:19.22. 2, Cameron (Lak) 2:34.85.

1,600: 1, Camerson (Lak) 5:43.26. 2, Brewster (Koo) 6:01.53.

3,200: 1, Brewster (12:49.24. 2, Lewis (Wal) 16:25.39. 3, Field (Wal) 16:25.64.

110 high hurdles: 1, Whipple (Koo) 18:13. 2, Pentland (Wal) 18:99.

300 hurdles: 1, Pentland (Wal) 53.08.

400 relay: 1, Wallace (Bailey, Brackebusch, Farkas, Dimitroff) 50.39.

1,600 relay: 1, Kootenai (Vawter, Brewster, Allman, Goodson) 6:15.20.

High jump: 1, Bailey (Wal) 5-6. 2, Constantin (CF) 5-0. 3, Farkas (Wal) 5-0.

Long jump: 1, Renner (Koo) 17-0.5. 2, Hall (Lak) 16-11. 3, Whipple (Koo) 16-1.5.

Triple jump: 1, Renner (Koo) 35-10.5. 2, Bailey (Wal) 35-5.5. 3, Brackebusch (Wal) 35-3.5.

Pole vault: 1, Whipple (Koo) 10-0. 2, Vawter (Koo) 8-0.

Discus: 1, Hunter (Wal) 117-6. 2, Dechand (Mul) 115-0. 3, Mitchell (Lak) 105-11.

Shot put: 1, Hunter (Wal) 37-4, Brackebusch (Wal) 37-3.5. 3, Allman (Koo) 36-6.75.

Other events: 4x200 RELAY - 1, Kootenai (Renner, Dupree, Vawter, Brewster) 2:01.16. SMR 200-200-400-800 METER RELAY - 1, Wallace (Bishop, Denson, Field, Lewis) 5:15.34.

Girls results

Team scoring: 1, Wallace 118. 2, Clark Fork 89. 3, Lakeside 67. 4, Kootenai 59. 5, Mullan 20.

100: 1, Berger (Wal) 13.50 (Wal) 13.50. 2, Hathaway (CF) 13.67. 3, Napierala (Koo) 14.84.

200: 1, Berger (Wal) 27.68. 2, Haller (CF) 30.45. 3, Fallingwater (Mul) 31.64.

400: 1, Garitone (Wal) 1:05.56. 2, Eve (Lak) 1:10.39. 2, Eve (Lak) 1:10.39.

800: 1, Davis (Wal) 3:01.80. 2, Peters (Lak) 3:42.64.

1,600: 1, Davis (Wal) 7:05.05.

100 high hurdles: 1, Hathaway (CF) 20.45. 2, Haller (CF) 20.83.

300 hurdles: 1, Hathaway (CF) 48.93.

400 relay: 1, Wallace (Garitone, Ungerbuehler, Sheppard, Berger) 54.74. 2, Clark Fork (Decker, Haller, Kaiser, Kiebert) 1:05.25.

1,600 relay: 1, Wallace (Berger, Garitone, King, Sheppard) 5:07.70.

High jump: 1, Hathaway (CF) 4-8. 2, Olson (Lak) 4-6.

Long jump: 1, Kiebert (CF) 13-6.5. 2, Ungerbuehler (Wal) 12-7.5. 3, Olson (Lak) 12-6.

Triple jump: 1, Renner (Koo) 35-10.5. 2, Bailey (Wal) 35-5.5. 3, Brackebusch (Wal) 35-3.5.

Pole vault: 1, Napierala (Koo) 8-0. 2, Gentry (Koo) 7-6. 3, Lamb (Koo) 7-0.

Discus: 1, Fallingwater (Mul) 86-9. 2, Howard (Wal) 85-7.5. 3, Hendrickx 77-7.5.

Shot put: 1, Howard (Wal) 29-5. 2, Wine (Koo) 28-8.5. 3, Kiebert (CF) 27-5.5.