Full schedules & scores

Track and field

Latest Meet capsules

4A Regional
Top 2 in each event advance to state (and anyone …
District 8 4A
The Central Valley boys and girls both won team titles …
District 8 3A
Hayden Dressel won the 3,200 and Darion Ralston took the …
District 7 2A
Alsatta Bakana won the 200, 400 and high jump as …
Riverside Twilight Invite
Tyler Shea won the 1,600 and 3,200 races to help …
GSL dual at Mt. Spokane
Due to a leg injury the Girls Pole Vault event …
GNL dual at East Valley
East Valley’s Rodrick Fisher ran a blazing 10.28 in the …
NEA at Freeman
Freeman won all four of their duals, on both the …
GNL dual at Clarkston
West Valley had two big wins in both the boys …
GSL dual at North Central
The North Central girls beat Lewis and Clark for the …
GSL dual at Gonzaga Prep
On the girls’ side, Central Valley swept the competition and …
Medical Lake Home Meet
Medical Lake won big in both the boy’s and girl’s …
Van Kuren Invite
Oakesdale’s Anne Hockett won the 200, 100 hurdles and 300 …
GSL dual at Mead
Joseph Heitman won the 100, 400 and long jump as …
GNL dual at Cheney
The Cheney girls and West Valley boys were victorious in …
GNL dual at East Valley
In a dual between Clarkston and East Valley, the Knights …
Eastmont Invitational
Central Valley took first place in both the boys and …
GNL dual at West Valley
Cody Skay and Quintin Stansbury won two events apiece to …

May 31

3rd annual IronWood Throws Classic this weekend

SR Story | Some of the top post collegiate male and female throwers and top high school athletes will be on hand Friday and Saturday in Rathdrum for the third annual IronWood Throws Classic.

May 27

May 26

May 25

May 24

Prep track and field honor roll

SR Story | BOYS 100 – 4A: Heitman (Mead) 10.91; Tensley (Ferris) 11.00. 3A: Wick (North Central) 10.75; Pizzillo (Shadle Park) 10.89. 2A: Fisher (East Valley) 10.46; Johnson (Cheney) 10.73. 1A: Ross (Medical Lake) 10.89. 2B: Meyer (Northwest Christian) 11.39. 1B: Elder (Odessa-Harrington) 11.57. State best: Fisher. North …

May 20

May 17

Prep track and field honor roll

SR Story | BOYS 100 – 4A: Heitman (Mead) 10.91; Jean-Francois (Gonzaga Prep) 11.23. 3A: Wick (North Central) 10.83; Pizzillo (Shadle Park) 10.89. 2A: Fisher (East Valley) 10.46; Johnson (Cheney) 10.76. 1A: Ross (Medical Lake) 10.89. 2B: Meyer (Northwest Christian) 11.39. 1B: Elder (Odessa-Harrington) 11.59. State best: Fisher. …