Full schedules & scores
Updated May 18, 2015

BOYS

100 – 4A: Hicks (Ferris) 10.88; Hill (Lewis and Clark) 11.03; Brown (Mead) 11.05. 3A: Winfrey (Rogers) 10.74; Wicks (North Central) 10.98. 2A: Herford (West Valley) 10.94. 1A: Johnson (Medical Lake) 10.95. 2B: Field (Lind-Ritzville/Sprague) 11.44. 1B: Schafer (Odessa-Harrington) 11.22. State leader: Moore (Eastmont) 10.45. North Idaho best: Duclos (Timberlake) 11.09.

200 – 4A: Hill (LC) 22.45; Bloom (F) 22.52.. 3A: Winfrey (Rog) 21.85; Curry (Rog) 22.35. 2A: Duke (WV) 22.64. 1A: Johnson (ML) 22.76. 2B: Field (LRS) 22.84. 1B: Schafer (O-H) 23.19. State leader: Moore (E) 21.42. NI best: Frisk (Lakeland) 22.56.

400 – 4A: Bloom (F) 50.17; Heintz (CV) 51.08. 3A: Curry (Rog) 50.28; Krantz (Mt. Spokane) 50.71. 2A: Vigesaa (EV) 51.06. 1A: Rehm (ML) 52.28. 2B: Ammon (Northwest Christian) 50.90. 1B: Segalla (Valley Christian) 53.97. State leader: Rhoads (Inglemoor) 48.23. NI best: Cook (Moscow) 48.74.

800 – 4A: Bloom (F) 1:54.76; Cossette (F) 1:56.77; Barville (University) 1:56.79. 3A: Anderson (NC) 1:54.49; J. Dressel (MtS) 1:56.55; Vandine (NC) 1:56.63. 2A: Zachman (Che) 1:56.80. 1A: Rehm (ML) 1:57.03. 2B: Ammon (NWC) 1:54.92. State leader: Christman (Wenatchee) 1:52.13. NI best: Magee (Coeur d’Alene) 1:59.70.

1,600 – 4A: Barville (U) 4:15.05; Demars (CV) 4:16.25. 3A: Anderson (NC) 4:09.76*; J. Dressel (MtS) 4:11.98. 2A: Kopczynski (East Valley) 4:17.49. 1A: Rehm (ML) 4:21.86. 2B: Vanos (St. George’s) 4:24.46. 1B: Forsman (Republic) 4:42.0. State leader: Christman (Wenatchee) 4:09.94. NI best: Little (LC) 4:20.51.

3,200 – 4A: Carlton (Mea) 9:15.05; Demars (CV) 9:33.70. 3A: Anderson (NC) 8:58.12; Janke (NC) 9:07.53. 2A: Kopczynski (EV) 9:03.29. 1A: J. Dingfield (ML) 9:38.98. 2B: Henry (NWC) 9:55.94. 1B: Forsman (Rep) 10:24.00. State leader: Smith (Nathan Hale) 8:56.14. NI best: Little (LC) 9:24.65.

110 hurdles – 4A: Johnson (Gonzaga Prep) 14.11; Craig (CV) 14.51; Anderson (Mea) 14.59. 3A: Proudfoot (MtS) 15.84. 2A: Baxter (WV) 14.38. 1A: Downing (Riverside) 15.87. 1B: Holford (Inchelium) 16.20. State leader: Grant (Meadowdale) 14.06. NI best: Stuffle (Lewiston) 14.45.

300 hurdles – 4A: Anderson (Mea) 39.57; Harris (LC) 39.58. 3A: Roberts (NC) 42.38; Proudfoot (MtS) 42.49. 2A: Baxter (WV) 37.84. 1A: Downing (Riv) 38.97. 2B: Field (LRS) 42.29. 1B: Schafer (O-H) 41.54. State leader: Baxter. NI best: Stuffle (Lew) 38.40.

400 relay – 4A: Central Valley 43.39. 3A: Mt. Spokane 43.14; Rogers 43.94. 2A: West Valley 42.49. 1A: Medical Lake 43.92. 2B: St. George’s 45.14. 1B: Odessa-Harrington 46.94. State leader: River Ridge 42.04. NI best: Lake City 44.00.

1,600 relay – 4A: Ferris 3:24.29; Central Valley 3:26.00. 3A: Rogers 3:24.14; Mt. Spokane 3:24.44. 2A: West Valley 3:24.00. 1A: Riverside 3:30.30. 2B: Northwest Christian 3:34.97. 1B: Republic 3:46.60. State leader: Eastmont 3:22.03. NI best: Lewiston 3:28.01.

Shot put – 4A: Jensen (F) 54-7¼; Talafili (CV) 53-¼. 3A: Gallagher (Shadle Park) 50-6½; Payne (MS) 50-5. 2A: Landers (Pullman) 54-8¼. 1A: Obert (Deer Park) 56-1. 2B: Brown (Colfax) 47-0. State leader: Kaelin (Eatonville) 59-5½. NI best: Feasline (St. Maries) 53-¼.

Discus – 4A: Unland (F) 157-6. 3A: Payne (MtS) 172-11; Lionello (MtS) 160-4. 2A: Dyfort (WV) 156-5. 1A: Obert (DP) 165-10. 2B: Brown (Colfax) 157-11. State leader: Bridge (North Beach) 181-3. NI best: Feasline (StM) 180-2.

Javelin – 4A: Richter (Mea) 194-9; Bradstreet (U) 177-10. 3A: Barnes (MtS) 199-9; Scally (NC) 185-11. 2A: Shults (Clarkston) 171-5. 1A: Farmen (ML) 164-10. 2B: Zeller (Davenport) 184-1. 1B: Meusy (Inch) 148-5. State leader: Keffer (Central Kitsap) 210-0.

High jump – 4A: Martin (U) 6-11; Sykes (CV) 6-7. 3A: Ford (SP) 6-10. 2A: Hartshorn (EV) 6-4. 1A: Mauget (DP) 6-3. 2B: tie, Brown (Col) and Smith (Dav) 5-8. 1B: tie, Bracken and Forsman (Rep) 5-8. State leader: Martin. NI best: Skinner (Coeur d’Alene) 6-2.

Pole vault – 4A: Martin (U) 15-0; tie, Brown (CV) and Coelho (F) 14-6. 3A: Mehring (MtS) 13-7. 2A: Miller (WV) 15-0. 1A: Aleto (Lakeside) 13-0. 2B: Zeller (Dav) 13-6. State leader: Shugart (Bishop Blanchet) 16-5. NI best: Badertscher (Tim) 13-9.

Long jump – 4A: Hicks (F) 22-5½; Bamis (GP) 21-11½. 3A: Ford (SP) 21-2½; Kahler (MtS) 20-8¾; Hyatt (MtS) 20-8½. 2A: Larson (Cla) 22-3¾. 1A: Hastings (Newport) 19-3. 2B: Zeller (Dav) 20-9. 1B: Schafer (O-H) 21-5. State leader: Stribling (Kentwood) 23-1¾. NI best: Skinner (CdA) 21-7.

Triple jump – 4A: Bowden (CV) 44-4¾; Hicks (F) 44-4. 3A: Fields (R) 43-2½. 2A: Larson (Cla) 43-10¾; Dwyer (Cla) 43-5. 1A: McDaniel (New) 43-9½. 2B: Jacobs (Tekoa-Rosalia) 39-4. 1B: Schafer (O-H) 42-5½. State leader: Magee (Bear Creek) 46-10¼. NI best: Buck (Tim) 42-8½.

Hammer – 4A: Unland (F) 168-2. 2A: Allen (EV) 147-0. North Idaho: Feasline (StM) 163-3. State leader: Beard (Kamiak) 184-11.

GIRLS

100 – 4A: Rodgers (LC) 12.04; Turnbow (CV) 12.47; McCurdy (F) 12.50. 3A: Pizzillo (SP) 12.35; Konrad (MtS) 12.78. 2A: Nkwonta (Pul) 12.24. 1A: Rolan (ML) 12.84. 2B: K. Schell (Lind-Ritzville/Sprague) 12.82. 1B: Keogh (Cusick) 12.74. State leader: Stavig (Bothell) 11.82. NI best: Ward (LC) 12.20.

200 – 4A: Rodgers (LC) 24.96; Fomin (CV) 25.00. 3A: Pizzillo (SP) 25.40; Konrad (MtS) 26.25. 2A: Nkwonta (Pul) 25.76. 1A: S. Swannack (Lak) 26.70. 2B: Sande (StG) 26.52. 1B: tie, Keogh (Cus) and Salinas (Wellpinit) 25.94. State leader: Merriweather (Union) 24.90. NI best: Ward (LC) 24.98.

400 – 4A: Fomin (CV) 55.50; O. Ellis (LC) 57.96. 3A: Konrad (MtS) 58.54; Dean (NC) 1:00.07. 2A: Galloway (Pul) 59.92. 1A: Zimmeman (F) 1:01.11. 2B: Strope (Reardan) 59.34. 1B: Keogh (Cusick) 59.32. State leader: Stephens (Issaquah) 55.81. NI best: Goetz (CdA) 56.30.

800 – 4A: Bester (CV) 2:15.36; Nelson (CV) 2:16.85. 3A: Kostecka (MtS) 2:19.77; Sargent (MtS) 2:21.18. 2A: Heflin (Clar) 2:22.14. 1A: Jacobson (Lak) 2:24.78; Pena (ML) 2:24.91. 2B: Ward (StG) 2:22.05. 1B: Emerson (Almira/Coulee-Hartline) 2:25.42. State leader: Cantine (Lakeside/Seattle) 2:12.39. NI best: Ka. Story (CdA) 2:19.73.

1,600 – 4A: Bester (CV) 5:09.44; Nelson (CV) 5:13.10. 3A: Kostecka (MtS) 5:08.11; Dunnell (SP) 5:15.16. 2A: Aquino (EV) 5:09.82. 1A: Duenich (DP) 5:15.73. 2B: Ward (StG) 5:09.33. 1B: Graham (Rep) 5:29.34. State leader: Oakes (Holy Names) 4:52.58. NI best: Ka. Story (CdA) 5:13.18.

3,200 – 4A: Lewis (Mea) 11:28.64; Ford (CV) 11:29.24. 3A: Dunnell (SP) 11:10.39; Hauger (SP) 11:38.22. 2A: Aquino (EV) 11:16.19. 1A: Duenich (DP) 11:13.40. 2B: Melville (LRS) 10:59.70. 1B: Graham (Rep) 11:58.00. State leader: Masterson (Lakeside/Seattle) 10:27.61. NI best: Ruck (Mos) 11:16.99.

100 hurdles – 4A: Conley (Mea) 14.91; Hovren (CV) 15.41. 3A: Ritter (SP) 14.99. 2A: Skillingstad (Che) 15.03. 1A: Cartee (DP) 16.07. 2B: Warwick (Col) 16.68. 1B: Emerson (ACH) 15.95. State leader: Mills (Inglemoor) 14.12. NI best: Gunnerson (CdA) 14.39.

300 hurdles – 4A: G. Ellis (LC) 46.49; Hovren (CV) 46.50. 3A: Ritter (SP) 47.17; Bauernfeind (SP) 48.08. 2A: Skillingstad (Che) 45.85. 1A: Cartee (DP) 46.28. 2B: Clark (NWC) 45.34. 1B: Emerson (ACH) 45.17. State leader: Mills (Inglemoor) 42.49. NI best: Gunnerson (CdA) 43.96.

400 relay – 4A: Lewis and Clark 48.63; Central Valley 48.89. 3A: Mt. Spokane 50.07; Shadle Park 50.46. 2A: Pullman 49.65. 1A: Deer Park 51.31. 2B: Lind-Ritzville/Sprague 51.12. State leader: Kamiakin 48.31. North Idaho best: Coeur d’Alene 49.53.

800 relay – 4A: Lewis and Clark 1:41.56; Central Valley 1:41.95. 3A: Mt. Spokane 1:47.28. 2B: West Valley 1:47.32. 1A: Deer Park 1:51.29. 2B: Lind-Ritzville/Sprague 1:52.18. State leader: Lewis and Clark. NI best: Lake City 1:44.02.

1,600 relay – 4A: Central Valley 4:01.01. 3A: Shadle Park 4:05.48. 2A: Pullman 4:11.44. 1A: Freeman 4:11.45. 2B: St. George’s 4:14.40. 1B: Garfield-Palouse 4:30.06. State leader: Issaquah 3:51.88. NI best: Coeur d’Alene 3:56.96.

Shot put – 4A: Areta (F) 38-1¼; Clemenson (U) 36-9. 3A: Peterson (R) 36-1¾; Leeking (NC) 36-1. 2A: Nkwonta (Pul) 44-10¼. 1A: Miller (Chew) 39-9. 2B: Cai (Col) 34-6¾. State leader: Moulden (Enumclaw) 46-7. NI best: Reynolds (Post Falls) 38-4½.

Discus – 4A: Areta (F) 132-2. 3A: Warren (MtS) 112-9. 2A: Mahama (Pul) 115-9. 1A: Krouse (Chew) 141-4. 2B: Klein (Rea) 105-6. State leader: Krouse. NI best: Osika (LC) 117-3.

Javelin – 4A: Kinder (Mea) 132-1; Meuler (Mea) 124-10. 3A: Arnold (NC) 122-9; Bennie (SP) 122-3. 2A: Pease (Che) 134-4. 1A: Trudeau (Chew) 107-5. 2B: Klein (Rea) 108-11. 1B: McQuay (Rep) 116-0. State leader: Shipley (Kalama) 148-10. 

High jump – 4A: tie, Greer (Mea) and Christopher (CV) 5-4. 3A: Sanders (MtS) 4-10. 2A: McCluskey (Pul) 5-2. 1A: tie, Swannack (Lak) and Luu (Colville) 5-4. 2B: Cai (Col) 5-4. 1B: tie, Rittel (Rep) and Simon (O-H) 4-10. State leader: Yerigan (Stanwood) 5-10. NI best: Kempton (PF) 5-6.

Pole vault – 4A: Jacka (Mea) 12-6. 3A: Konrad (MtS) 10-2. 2A: Bradley (Che) 11-0. 1A: Blake (Lak) 11-6. 2B: Cai (Col) 11-3. State leader: Marty (Bishop Blanchet) 13-7. NI best: Watkins (Lew) 11-6.

Long jump – 4A: Rodgers (LC) 19-1; McCurdy (F) 18-1¼. 3A: Sanders (MtS) 16-2. 2A: Rauer (WV) 17-4. 1A: Cartee (DP) 17-1; Mahowald (Lak) 17-0. 2B: Nelson (Liberty) 17-0. 1B: Simon (O-H) 16-2. State leader: Rodgers. NI best: Havens (Lew) 17-2¼.

Triple jump – 4A: Hopkins (CV) 38-10; Reiman (CV) 38-3. 3A: Davis (MtS) 33-6½. 2A: Rauer (WV) 35-4½. 1A: Mahowald (Lak) 36-8; Cartee (DP) 36-3¼. 2B: Rhoads (Lib) 35-9½. 1B: Simon (O-H) 33-5. State leader: Okoronkwo (Mountlake Terrace) 40-11¾. NI best: Havens (Lew) 34-11¼.

Hammer – 4A: Areta (F) 133-10; Tensley (CV) 129-0.. State leader: Scocco (Shorewood Christian) 154-3.

*=1,500 converted to 1,600.

NOTE: The honor roll will be published weekly on Thursdays. Coaches only, please report updates or corrections to Greg Lee at (509) 844-8168 or gregl@spokesman.com.