Full schedules & scores

Football scores: Friday, Oct. 29

WASHINGTON

GREATER SPOKANE LEAGUE

Central Valley 6, Lewis and Clark 0

Shadle Park 35, Rogers 13

Ferris 38, Gonzaga Prep 13

GREAT NORTHERN LEAGUE

Pullman 23, West Valley 12

NORTHEAST A

Lakeside (WA) 12, Freeman 8

Colville 34, Chewelah 6

NORTHEAST 2B

Colfax 49, Kettle Falls 13

Lind-Ritzville/Sprague 44, Davenport 14

Reardan 34, Liberty 12

NORTHEAST 1B NORTH

Cusick 68, Wellpinit 16

Curlew 55, Northport 26

Columbia-Inchelium 44, Selkirk 22

NORTHEAST 1B SOUTH

Almira/Coulee-Hartline 53, Mansfield 8

Odessa-Harrington 70, Easton-Thorp 24

SOUTHEAST 2B

Waitsburg-Prescott 14, Tekoa-Oakesdale/Rosalia 13

DeSales 22, Tri-Cities Prep 20

Asotin 30, Dayton 14

SOUTHEAST 1B

Garfield-Palouse 52, Sunnyside Christian 6

St.John-Endicott 44, Colton 32

Touchet 34, Poomeroy 28

NONLEAGUE

Clarkston 47, Medical Lake 13

Deer Park 28, Riverside 26

Liberty Christian 48, LaCrosse-Washtucna 0

Vancouver College Prep 27, Cheney 20

Wilbur-Creston 53, Republic 8

OTHER WASHINGTON

Adna 34, Mossyrock 12

Arlington 42, Jackson 21

Asotin 30, Dayton 14

Bellarmine Prep 42, Gig Harbor 14

Bellevue 23, Liberty (Renton) 20

Blanchet 24, Ingraham 19

Camas 24, Kelso 13

Capital 63, Lincoln 8

Central Kitsap 31, South Kitsap 16

Centralia 51, River Ridge 38

Charles Wright Academy 19, Life Christian Academy 6

Chelan 42, Cascade (Leavenworth) 13

Chiawana 28, Wenatchee 0

Clover Park 42, Steilacoom 35

Connell 42, River View 17

Davis 71, Chief Sealth 21

East Valley (Yakima) 56, Wapato 6

Eatonville 34, Fife 14

Ellensburg 56, Ephrata 0

Elma 49, Forks 0

Hazen 54, Renton 6

Heritage 31, Evergreen (Vancouver) 21

Highland 59, Mabton 0

Hudson’s Bay 23, Fort Vancouver 22

Juanita 52, Interlake 28

Kamiak 51, Monroe 23

Kamiakin 30, Eastmont 15

Kennewick 27, Pasco 26

Kentlake 42, Kent Meridian 39

King’s 36, Lynden Christian 14

Kingston 47, North Kitsap 21

Kittitas 48, Waterville 16

La Center 32, Kalama 21

La Conner 52, Darrington 0

Lake Stevens 35, Mariner 14

Lyle-Klickitat-Wishram 46, Taholah 0

Lynden 27, Anacortes 14

Mark Morris 22, R.A. Long 11

Marysville-Pilchuck 35, Edmonds-Woodway 20

Montesano 49, Onalaska 0

Morton/White Pass 52, Pe Ell 0

Mount Si 51, Sammamish 7

Mountain View 61, Columbia River 6

Naches Valley 38, LaSalle 27

Newport (Bellevue) 28, Inglemoor 17

Olympic 55, Klahowya 15

Orcas Island 27, Concrete 20

Othello 58, Grandview 14

Prairie 49, Battle Ground 13

Prosser 14, Toppenish 12

Rainier 40, Rochester 7

Redmond 27, Ballard 20

Richland 20, Moses Lake 17

Ridgefield 40, Ilwaco 0

Rogers (Puyallup) 48, Puyallup 19

Royal 42, Kiona-Benton 13

Selah 28, Quincy 0

Sequim 41, Port Angeles 0

Skyline 31, Bothell 21

Snohomish 14, Garfield 7

Southridge 33, West Valley (Yakima) 28

Stadium 28, Mount Tahoma 12

Stanwood 20, Cascade (Everett) 19

Stevenson 50, Columbia (White Salmon) 20

Sumner 41, White River 7

Tacoma Baptist 35, Seattle Lutheran 0

Tahoma 49, Mt. Rainier 0

Tenino 28, Hoquiam 0

Timberline 62, Foss 0

Toledo 21, Castle Rock 7

Touchet 34, Pomeroy 28

Tumwater 49, Aberdeen 7

Vashon Island 35, Cedar Park Christian (Bothell) 14

W. F. West 48, North Thurston 21

Wahkiakum 41, Vancouver Christian 8

Walla Walla 34, Eisenhower 23

Washington 24, Franklin Pierce 19

Washougal 36, Hockinson 0

Wilson, Woodrow 21, Yelm 14

Winlock 14, Toutle Lake 0

Zillah 21, Cle Elum/Roslyn 0

IDAHO

INLAND EMPIRE LEAGUE

Coeur d’Alene 19, Lake City 14

Post Falls 39, Lewiston 14

Sandpoint 31, Moscow 28 (2OT)

INTERMOUNTAIN LEAGUE

Bonners Ferry 24, Priest River 12

Timberlake 66, Kellogg 6

NORTH STAR LEAGUE

Wallace 62, Lakeside (ID) 16

Kootenai 40, Clark Fork 20

OTHER IDAHO

Castleford 48, Sho-Ban 0

Dietrich 30, Mackay 28

Garden Valley 46, Tri-Valley 26

Grace 56, Raft River 8

Highland 45, Idaho Falls 30

N. Gem 52, Lighthouse Christian 28

Rockland 56, Jackpot, Nev. 6

Salmon River 44, Council 20

Skyline 41, Caldwell 6

Troy 72, Prairie 26

Class 2A

First Round

Butte County 44, Gooding 22

Declo 28, McCall-Donnelly 6

Nampa Christian 50, Grangeville 31

West Side 52, Glenns Ferry 8

Class 3A

First Round

Fruitland 54, Homedale 30

Kimberly 42, Parma 41

Sugar-Salem 14, Marsh Valley 6

Weiser 35, Buhl 12

Class 4A

First Round

Blackfoot 62, Jerome 13

Pocatello 16, Hillcrest 14

Preston 42, Twin Falls 6

Shelley 21, Minico 7