Full schedules & scores

Idaho all-league baseball and softball teams

Baseball

Inland Empire League 5A

Pos. Name School Yr.
P Jake Pereira Coeur d’Alene Sr.
P Beau Kerns Lewiston Sr.
P Allen Willey Lewiston Sr.
OF Matt Lambert Coeur d’Alene Sr.
OF Ryan Humphrey Lewiston Sr.
OF Matt Kalbfleisch Lewiston Sr.
C Kaleb DeHaas Coeur d’Alene Sr.
IF Colin Comack Coeur d’Alene Sr.
IF Mitch Bevacqua Lake City So.
IF Zack Reeder Post Falls Jr.
IF Darrell Metcalf Post Falls Sr.
DH/U Kyle Mai Lewiston Sr.
DH/U Jason Pattis Lake City Sr.

Co-League MVPs: Drew Turbin Coeur d’Alene Sr.; Glade Grunenfelder, Lewiston Sr.

Newcomers of the year: Danny Lockhert, Coeur d’Alene; Pete Bakker, Lewiston

Coach of the year: Nick Rook, Coeur d’Alene

Inland Empire League 4A

Pos. Player School Yr
P Cody Vandever Lakeland Sr.
P Tevin Hamilton Sandpoint Sr.
P Garrett Payne Moscow Sr.
OF Jackson Olin Sandpoint Jr.
OF Hunter Redinger Moscow So.
OF Daniel Whitesitt Lakeland Sr.
1B Tyler Burnett Lakeland Sr.
2B Lane Brooks Moscow Jr.
SS Eric Cooper Lakeland Sr.
3B Eric Nikssarian Sandpoint Sr.
C Drew Papineau Moscow Sr.
DH Ryan Snyder Moscow Sr.
U Sam Nitcy Sandpoint Jr.

League MVP: Jake Helbling, Moscow Sr.

Newcomer of the year: Troy Carr, Lakeland sophomore

Coach of the Year: Jason Bradbury, Lakeland

Intermountain League

Player Yr. School
Tyler Barber So. Priest River
Daniel Mayzel Sr. Bonners Ferry
Sean Mortensen Sr. Priest River
Alex Awbrey Jr. Bonners Ferry
Alek Lopez Sr. Bonners Ferry
Justin Karst Sr. Kellogg
Jaden Guidry Sr. St. Maries
Tyler Shaffer Sr. Timberlake
Brian Moore Sr. Bonners Ferry
Travis Orsburn Sr. Kellogg
Kyle Bradbury Sr. Priest River

Most Valuable Player: J. D. Page, Timberlake, Jr.

Coach of the Year: Bill Rider, Timberlake

Greater Spokane League

Po. Name, School Yr.
P Spencer Ansett, Ferris Sr.
P Nick Bettinson, Shadle Park Jr.
P Kelly Fitzpatrick, Mt. Spokane Jr.
P Cody McGlocklin, University Sr.
C Ryan Krustangel, Ferris Sr.
1B Travis Key, Ferris Jr.
IF Beau Bozett, Ferris Sr.
IF Skyler Lookabill, Mead Jr.
IF Paul Miller, Mead Sr.
IF Nick Motsinger, U-Hi Sr.
IF Danny Rowton, Shadle Park Sr.
OF Carson Blumenthal, Mt. Spo. Sr.
OF Ryan Roberts, Mead Sr.
OF Conner Slater, Gonzaga Prep Sr.
OF Preston Van Doren, Mt. Spo. Sr.
OF Seth Wolfe, North Central Jr.
DH Hayden Powell, University Sr.
U Dakota Dubois, Lew. and Clark Sr.

MVP: Thomas Wakem, Sr., University.

Coach of the Year: Jim Sharkey, Ferris.

Inland Empire League 5A

Pos. Player School Yr.
P Rachel Collins Post Falls So.
P Lyndsie Scholwinski Coeur d’Alene So.
P Shawnee Zink Lewiston So
OF Hailey Petit Coeur d’Alene Sr.
OF Katie King Post Falls So.
OF Kellsi Parson Lewiston Jr.
OF Becky Short Lake City Sr.
IF Jessica Lupinacci Coeur d’Alene Jr.
IF Kylie Parker Coeur d’Alene Jr.
IF Katie Rowe Lake City Jr.
IF Hailey Jackson Lake City Fr.
C Shaundee Garrett Lewiston Sr.
DH/U Dara Kolar Post Falls So.

MVP: Casey Stangel, Lake City sophomore

Co-Newcomers of the year: Vanessa Shippy, Lake City freshman; Paige Wells, Lewiston freshman

Coach of the year: Laura Tolzmann, Lake City

Inland Empire League 4A

Pos. Player School Yr.
P Raelynn Gosse Moscow Jr.
P Maggie Kirscher Sandpoint Jr.
P Ashley Metcalf Lakeland Jr.
OF Bekah Kastning Lakeland So.
OF Nikki Redinger Moscow Sr.
OF Christine Hicks Moscow Jr.
IF Kym Devault Sandpoint Sr.
IF Alia Cox Lakeland Sr.
IF Dani Wessling Lakeland Sr.
IF Deven Chandler Moscow Fr.
C Dezarae Maxey Moscow Jr/
DH/U Josie Coder Lakeland So.

MVP: Amy Westberg, Moscow senior

Newcomer of the year: Erin Ogden, Lakeland sophomore

Coach of the year: KC Lee, Moscow

Intermountain League

Player Yr. School
Sydnie Malloy So. Timberlake
Marlee Masterson Jr. St. Maries
Cierra Barber Sr. Priest River
Morgan Cummings Sr. St. Maries
Allysa Deal So. Priest River
Halee Edelblute Sr. Timberlake
Kelsie Fink So. Priest River
Cheyenne Neal Sr. Timberlake
Nicole Cameron Jr. Timberlake
Chelsea Taggart Sr. Bonners Ferry
Ashlei Jerome Jr. Timberlake
Tarah Ivie So. Kellogg
Tia Asbury Sr. St. Maries

MVP: Holly Hirst, Priest River, senior

Coach of the year: Mike Menti, Timberlake

Greater Spokane League

Po. Name, School Yr.
P Tiffany Lucas, Shadle Park Jr.
P Katelyn Bauman, Mt. Spokane Jr.
C Breann Warren, University Sr.
C Megan Skillingstad, Shadle Sr.
IF Amber Ryan, Rogers Jr.
IF Kilee Brown, North Central Jr.
IF Tia McKee, Gonzaga Prep Sr.
IF Lauren Stewart, Mead Sr.
IF Samantha Mendez, Mt. Spo. Sr.
IF Kaileene Krauth, Mt. Spokane So.
OF Makena Dodd, Rogers Sr.
OF Brittany Connor, University Jr.
OF Andrea Fitzsimmons, U-Hi Sr.
OF Jordan Schmerer, University Sr.
OF Alana Norman, Shadle Park Jr.
OF Ashlynn Bocook, Mead So.
DH Morgan Mays, North Central Sr.
U Sara Anthony, Rogers Jr.

MVP: Devynne Johnson, Sr., University; Erika Santarossa, Sr., Ferris.

Coach of the Year: Laurie Smith, Ferris.