Full schedules & scores

Fall North Idaho all-league teams

IEL 5A offense

Pos. Name Yr. School
QB Bruce Shipley Sr. Lake City
RB Seth McLeod So. Post Falls
WR Addison Johnson Jr. CdA
WR Jackson Carlson Jr. CdA
WR Arron Kracke Sr. Lewiston
WR Mitch Bevacqua Sr. Lake City
OL Cameron Dominguez  Sr.  CdA
OL James Hunt Sr. Lake City
OL Trevor Woodall Sr. Lake City
OL Ethan Mainini Sr. Lewiston
OL C.J. Miller Sr. Post Falls
OL Chase Nyles Sr. Post Falls

League Most Valuable Player: Reece Mahaffy, Sr., Coeur d’Alene.

Offensive Most Valuable Player: Gunnar Amos, Jr., Coeur d’Alene.

Offensive Newcomers of the Year: Chase Blakley, Jr., Coeur d’Alene; Jerry Louie-McGee, Jr., Lake City.

Coach of the Year: Shawn Amos, Coeur d’Alene.

IEL 5A defense

Pos. Name Yr. School
DL Jonny Mathenia Sr. Lake City
DL Jeremiah Hazzard Sr. CdA
DL Matt James Jr. CdA
DL Caleb Fisbeck Jr. Lewiston
DL Alex Gibson Sr. Post Falls
LB Jake Kazmierski Sr. Lake City
LB Erik Drager Sr. CdA
LB Reece Baldwin So. Lewiston
LB Nate Gomer Jr. Post Falls
DB Drew Melton Jr. Lewiston
DB Tucker Louie-McGee Jr. Lake City
DB Curtis Triplett Jr. Post Falls
DB Brennen Kane Sr. CdA

Defensive Most Valuable Player: Gavan Rostek, Jr., Lake City.

Defensive Newcomer of the Year: Andres Nunez, Jr., Lewiston.

IEL 4A offense

Pos. Name Yr. School
QB Nick Prindiville Sr. Sandpoint
RB Chadley Miller Sr. Lakeland
RB Brady Braun Sr. Moscow
U Hunter Redinger Sr. Moscow
WR Chase Rodriguez Jr. Sandpoint
WR Jack Akey So. Moscow
OL Joey Ledbetter Jr. Lakeland
OL Kellen Davis Jr. Moscow
OL T.J. Lewis Jr. Moscow
OL Nik Feyen Sr. Sandpoint
OL Tim Pays Sr. Sandpoint
K Cade Coffey So. Lakeland

Offensive Most Valuable Player: Kyle Snyder, Sr., Moscow.

Offensive Newcomers of the Year: Nate Baker, Sr., Moscow.

Coach of the Year: Phil Helbling, Moscow.

IEL 4A defense

Pos. Name Yr. School
DB Matt Horne Sr. Lakeland
DB Sean Kiblen Jr. Moscow
DB Harley Newhart Jr. Sandpoint
DB Cal Criner Fr. Moscow
LB Alex Lewis Jr. Moscow
LB Brandon Bunch Jr. Lakeland
LB Justin Puryear Sr. Sandpoint
DL Ivan Mucy-Ngebo Jr. Moscow
DL Scott Simpson Sr. Lakeland
DL Tyler Finlay Jr. Lakeland
DL Pete Slippy Sr. Sandpoint

Co-Defensive Most Valuable Players: Bo Olmstead, Sr., Moscow; Troy Carr, Sr., Lakeland.

Co-Defensive Newcomers of the Year: Colton Butcher, Jr., Lakeland; Alex Charvoz, Sr., Sandpoint.

IML offense

Pos. Name Yr. School
RB Jared Job Jr. Kellogg
RB Daniel Buck So. Timberlake
RB Preston Rhodes Jr. Timberlake
QB Cameron Riley Sr. Priest River
TE Mason Cramer Jr. Timberlake
WR RC Akre Sr. Priest River
WR Garret Wendt Sr. Kellogg
WR Christian Trocke Jr. Bonners Ferry
OL Jacob Munar Sr. Priest River
OL Jereme Nereaux Sr. Timberlake
OL Connor Cecil Sr. Timberlake
OL Matt Kelso Sr. Timberlake
OL Carman Krichbaum Sr. Bonners Ferry

League Most Valuable Player: Cameron Riley, Sr., Priest River.

Co-Offensive Players of the Year: RC Akre, Sr., Priest River; Preston Rhodes, Jr., Timberlake.

Lineman of the Year: Jereme Nereaux, Sr., Timberlake.

Coach of the Year: Shane Douglas, Priest River.

Second team: Cody Seaton, RB, Jr., Kellogg; Quinton Reese, RB, Jr., Timberlake; Andy Meyer, RB, Jr., Priest River; Dakota Rice, QB, Sr., Timberlake; James Red, QB, So., Kellogg; Tyler Barber, WR, Sr., Priest River; Jalen Griffin, WR, Jr., Priest River; Zack Wilson, WR, Sr., Bonners Ferry; Matt Sabin WR, Jr., Bonners Ferry; Brady Coll, OL, Sr., Priest River; Tanner Linton, OL, Jr., Priest River; Thomas White, OL, Jr., Priest River; Tom Cox, OL, Jr., Priest River; Zach Roland, OL, Jr., Priest River; Stephen Jutila, OL, Sr., Timberlake; Bob Cronnelly, OL, Jr., Timberlake; Jonathan O’Brien, OL, So., Kellogg; Davin Wadsworth, OL, Jr., Kellogg; Ben Beier, OL, Jr., Kellogg; Keegan Scott, K, Jr., Timberlake.

IML defense

Pos. Name Yr. School
DL Drew Johnson Sr. Timberlake
DL Mason Cramer Jr. Timberlake
DL Alex Bray Sr. Priest River
DL Jared Job Jr. Kellogg
LB Ben Neumayer Jr. Bonners Ferry
LB Forrest Herring Sr. Timberlake
LB Keegan Scott Jr. Timberlake
LB RC Akre Sr. Priest River
DB Garret Wendt Sr. Kellogg
DB Cameron Riley Sr. Priest River
DB Austin Allen Jr. Timberlake
DB Zach Wilson Sr. Bonners Ferry

Defensive Player of the Year: Forrest Herring, Sr., Timberlake.

Second Team: Robert Swanson, DL, Jr., Bonners Ferry; Tanian Browning, DL, Jr., Timberlake; Jacob Munar, DL, Sr., Priest River; Thomas White, DL, Jr., Priest River; Tom Cox, DL, Jr., Priest River; Jonathan, DL, So., Kellogg; Ben Beier, DL, Jr., Kellogg; Daniel Buck, LB, So., Timberlake; Tyler Barber, LB, Sr., Priest River; Tanner Linton, LB, Sr., Priest River; Jesse Griffin, LB, Jr., Priest River; Davin Wadsworth, LB, Jr., Kellogg; Andy Meyer, DB, Jr., Priest River; Joey Day, DB, Sr., Priest River; Preston Rhodes, DB, Jr., Timberlake; Quinton Reese, DB, Jr., Timberlake; Tyler Barber, P, Sr., Priest River; Preston Rhodes, PR, Jr., Timberlake.

North Star League

Name School
Levi Lemieux Wallace
Gavin Rasussen Wallace
Simeon Desuatel Kootenai
Jon Dellinger Wallace
Billy McGuire Kootenai
Joey Hazinsky Clark Fork
Marshall Willms Kootenai
Brock Arthun Wallace
Wyatt Sadles Mullan
Axel Anderson Clark Fork
Mathew Speelman Kootenai
Matt Stensgar Lakeside
Dylan Browning Wallace
Jacob Berman Wallace

Most Valuable Player: Levi Lemieux, Wallace.