Full schedules & scores

CV fights back to top Mt. Spokane

Chauncey Garigan sparked a late comeback with a takedown and a near fall in the final seconds to earn a decision at 170 pounds, and Central Valley roared back to beat visiting Mt. Spokane 34-30 in Greater Spokane League wrestling on Thursday night.

After trailing by nine points with three bouts remaining, Garigan’s comeback cut the Wildcats’ (6-2) lead to 30-24.

In the night’s final pairing, Aaron Stinzi’s major decision over Logan Gibler (195) sealed the win for the Bears (7-1).

Elsewhere in the GSL: North Central (4-4) took a 38-32 win over host Lewis and Clark (2-6) when Junior Villaro (220) pinned Coulton Rich at 0:58 in the final bout. … Mead (8-0) won eight straight matches on the way to a 56-22 victory over host Gonzaga Prep (0-8). Tate LeClaire (126), Daeri Alderman (152), Blasé Neumann (160) and Richard Olsen (170) recorded pins for the Panthers before the Bullpups won four straight matches for the final margin. … Ferris (2-6) won five of the final seven pairings to defeat visiting Rogers (1-7) 42-33. Donavin McElliot (195) turned a 9-4 deficit into a win by taking Alex Himes to his back and securing a pin at 3:29 to give the Saxons a 42-27 lead. … University (7-1) used seven pins to power to a 69-0 victory over host Shadle Park (3-5). Ryan Gabel (145), Skyler Poole (220) and Mikey Garrison (113) earned pins in under a minute for the Titans.

GNL wrestling

East Valley (5-1) won 10 of the final 11 matches and cruised to a 49-18 win over visiting Cheney (2-3). Michael Tschritter defeated the Blackhawks’ Noah Ziemann 3-1 at 285 pounds to start a stretch of seven straight wins for the Knights. … In other GNL action, West Valley (1-4) handled host Pullman (0-5) for a 48-19 win helped by four late forfeits. Wyatt Scott’s pin at 138 gave the Eagles an early 17-4 advantage.

Boys basketball Inland Empire 4A

Lakeland 66, Sandpoint 38: Tyrel Derrick tallied 19 points and four steals to pace the Hawks past the Bulldogs in Rathdrum. Scott Simpson had 13 points and eight rebounds, and Matt Horne added 10 points for Lakeland (7-7, 1-1). Jeremiah Gagnon led Sandpoint (2-12, 0-2) with 12 points.

Locals nominated: Brandon Gfeller of Colfax, Corey Langervold of Pullman and Austin Rehkow of Central Valley have been nominated to play in the annual 2013 McDonald’s All-American Games.

The final roster of 24 boys who will be selected to play will be announced Feb. 14 during the McDonald’s All-American Selection Show (5 p.m., ESPNU).

The games will be played April 3 at the United Center in Chicago.

Nonleague

Kellogg 51, Post Falls JV 36: Logan Sauer had a game-high 12 points and added seven rebounds as the Wildcats (9-4) jumped out to a 22-10 first-quarter lead and breezed to a victory over the Spartans.

Girls basketball Inland Empire 4A

Sandpoint 56, Lakeland 49: Madison Schoening poured in a game-high 25 points as the Bulldogs outscored the Hawks by seven in the final quarter in Rathdrum.

Lakeland was whistled for 30 fouls to Sandpoint’s 16, and the Bulldogs (11-7, 3-1) converted 22 of 42 free-throw attempts.

Josie Coder led Lakeland (2-14, 0-3) with 17 points, including 7 of 7 from the line.

North Star

Clark Fork 51, Lakeside (ID) 49: Tess Vogel and Mariah Miller scored 21 points apiece and the Wampus Cats (4-7 overall) came back to beat the Knights (8-7).

Miller hit all four of her 3-point attempts and added six steals while Vogel contributed six rebounds. Lyndsie Kiebert had eight steals for the Wampus Cats.

Nonleague

Kootenai 35, North Idaho Christian 31: Ellison Schultz scored 14 points and grabbed 11 rebounds as the Warriors (2-12) snuck past the Royals in Harrison. Schultz scored 11 points and went 8 of 10 from the free-throw line in the second quarter.

Eight area soccer players were named to the Washington State Soccer Coaches Association All-State fall first teams released this week.

Laci Rennaker of Central Valley, the Greater Spokane League’s defensive MVP, was named to the 4A girls team.

Jacob Weaver, Austin Friedly and Payton Gray of Northwest Christian, along with Erik Muelheims, Ty Cowles-Meyer, Bruce Culbertson and Peter Worrall of state runner-up St. George’s were named to the 2B/1B boys team.

Weaver was also named the 2B/1B most valuable player and NWC coach Mica Lamb was named the coach of the year.

Players named to second teams were: Riley Richardson and Kelsey Frank of 3A state runner-up Mt. Spokane; Kendra Morscheck of East Valley in 2A; and Camus Chapman of St. George’s and Jacob Bean of Northwest Christian in 2B/1B.