Full schedules & scores

Prep track and field honor roll

BOYS

1004A: Heitman (Mead) 11.19. 3A: Wick (North Central) 10.83; Epefanio (Shadle Park) 10.97. 2A: Fisher (East Valley) 10.62; Johnson (Cheney) 10.82. 1A: Ross (Medical Lake) 11.29. 2B: Meyer (Northwest Christian) 11.63. 1B: Elder (Odessa-Harrington) 11.59. State best: Gauthier (Hanford) 10.61. North Idaho best: Fuston (Lakeland) 11.38.

2004A: Kittel (Ferris) 23.11. 3A: Epefanio (SP) 22.11; Wick (NC) 22.23. 2A: Fisher (EV) 21.67. 1A: N. Annanie (Lakeside) 23.48. 2B: Bade (St. George’s) 23.22. 1B: Elder (O-H) 24.34. State best: Fisher. NI best: Magee (Coeur d’Alene) 22.47.

4004A: Heitman (Mea) 51.28; Black (Fer) 51.69. 3A: Pizzollo (SP) 51.10. 2A: Lopes (Pullman) 51.34. 1A: Bryant (Riverside) 51.86. 2B: VanGerpen (NWC) 52.37. 1B: Bracken (Republic) 52.65. State best: Ulrich (Eastmont) 47.91. NI best: Magee (CdA) 49.12.

8004A: O’Neil (Fer) 1:58.17; Grassel (CV) 1:58.69. 3A: Leaming (NC) 2:00.67; Ruff (NC) 2:02.21. 2A: James (Pul) 2:01.11. 1A: Shaw (Riv) 2:02.50. 2B: Ammon (NWC) 1:56.62. State best: Bianchini (Glacier Peak) 1:54.16. NI best: Byrer (Lewiston) 1:56.30.

1,6004A: Kline (CV) 4:21.88; Kvokov (Mea) 4:29.80. 3A: Knight (NC) 4:28.42; Christner (NC) 4:33.16. 2A: Nicholson (West Valley) 4:23.50. 1A: Shaw (Riv) 4:32.30. 2B: Clark (Wilbur-Creston) 4:33.20. State best: Best (Tahoma) 4:20.12. NI best: Byrer (Lew) 4:19.61.

3,2004A: Kline (CV) 9:35.36; Swaim (Lewis and Clark) 9:37.92. 3A: Taylor (NC) 9:44.38; Ahmed (NC) 9:48.44. 2A: Nicholson (WV) 9:45.03. 1A: Shaw (Riv) 9:23.59. 2B: Clark (W-C) 10:11.19. State best: Watkins (Jackson) 8:48.84. NI best: Byrer (Lew) 9:17.61.

110 hurdles4A: Cooney (Gonzaga Prep) 14.83; Dammarell (Mea) 15.42. 3A: Ralston (Mt. Spokane) 15.34; LeBlanc (NC) 15.56. 2A: Tingstad (Pullman) 15.29. 1A: Wilson (Deer Park) 16.31. 1B: Gies (O-H) 15.87. State best: Braverman (River Ridge) 14.11. NI best: Burch (CdA) 15.52.

300 hurdles4A: Heitman (Mea) 39.21. 3A: Carsten-Hill (Rogers) 42.67. 2A: Simpson (WV) 40.43. 1A: Wilson (DP) 40.82. 1B: Gies (O-H) 41.84. State best: Braverman (RR) 37.62. NI best: Ayers (LC) 41.46.

400 relay4A: Mead 43.65. 3A: North Central 43.33. 2A: Cheney 43.39. 1A: Deer Park 45.10. 2B: St. George’s 45.57. State best: Lakes 42.49. NI best: Lake City 44.22.

1,600 relay4A: Central Valley 3:30.38; Gonzaga Prep 3:31.19. 3A: Mt. Spokane 3:27.53. 2A: West Valley 3:29.61. 1A: Deer Park 3:32.66. 2B: Northwest Christian 3:37.63. State best: Eastmont 3:27.0. NI best: Timberlake 3:37.68.

Shot put4A: O’Neill (CV) 51-10½; Quinn (CV) 49-9. 3A: Lionello (MtS) 61-2½. 2A: Allred (EV) 49-1. 1A: Krouse (Chewelah) 49-3¾. 2B: Peoples (W-C) 52-6½. State best: Lionello. NI best: Leonard (CdA) 64-3.

Discus4A: Grosse (Mea) 147-3. 3A: Lionello (MtS) 173-3. 2A: Reed (Che) 147-3. 1A: Langston (Freeman) 155-10. 2B: Peoples (W-C) 160-0. 1B: Plum (Northport) 143-2. State best: Van Amen (South Kitsap) 179-11. NI best: Leonard (CdA) 188-5.

Javelin4A: Farr (Mea) 191-10; Fitzgerald (CV) 183-1. 3A: Rhodes (MtS) 156-5. 2A: Farnham (WV) 167-1. 1A: Z. Annanie (Lak) 174-9. 1B: Dewulf (O-H) 163-4. State best: Stradley (Battle Ground) 211-1.

High jump4A: Ervin (Fer) 6-4. 3A: Ford (SP) 7-0. 2A: Sobotta (Clarkston) 6-3. 1A: Hamilton (Kettle Falls) 6-2. 2B: Brown (Colfax) 6-0. 1B: Bracken (Rep) 5-10. State best: Cronk (Kentridge) 7-1. NI best: tie, Trengove (Post Falls) and Blake (PF) 6-0.

Pole vault4A: Somes (Fer) 14-6½. 3A: Neumann (MtS) 15-0; Davis (MtS) 14-0. 2A: Kinkade (Pul) 12-6. 1A: tie, Sylvester and Z. Annanie (Lak) 13-0. 2B: Xu (NWC) 11-6. 1B: Dewulf (O-H) 11-0. State best: tie, Neumann and Shimasaki (Seattle Christian) 15-0. NI best: Lavala (Bonners Ferry) 14-3.

Long jump4A: Heitman (Mea) 22-8¼; Adams (Mea) 20-10. 3A: Ford (SP) 23-8-¼. 2A: Hodge (Pul) 19-11. 1A: Knowlton (KF) 19-8¾. 2B: Melnik (Reardan) 20-½. 1B: Bubb (Selkirk) 19-9½. State best: Burgess (Meridian) 24-0. NI best: Bassett (Sandpoint) 21-2.

Triple jump4A: Campbell (Fer) 44-8. 3A: Ford (SP) 47-5½; Barrera (MtS) 44-11¼. 2A: Hawes (Pull) 42-4. 1A: Knowlton (KF) 43-3. 2B: Bowman (NWC) 40-1. 1B: Dewulf (O-H) 42-4½. State best: Ford. NI best: Trengove (PF) 42-8.

Hammer - 4A: Winans (CV) 147-0. State best: Frost (Mary Knight) 197-3.

GIRLS

1004A: Greene (LC) 12.36; Millsap (LC) 12.63. 3A: Garrett (Rog) 13.11. 2A: Van Horne (Che) 13.08. 1A: Rolan (ML) 12.09. 2B: A. Sande (SG) 12.96. 1B: Hunt (Almira/Coulee-Hartline) 13.40. State best: Wilson (Tahoma) 11.86. NI best: Wray (Mos) 12.84.

2004A: Fomin (CV) 25.66; Greene (LC) 25.92. 3A: Waters (MtS) 27.87. 2A: Bakana (Che) 25.36. 1A: Rolan (ML) 25.02. 2B: Kuntz (NWC) 27.09. 1B: Keogh (Cusick) 27.57. State best: Merriweather (Union) 23.77. NI best: Mael (LL) 26.44.

4004A: Fomin (CV) 59.70; A. Pecha (CV) 1:00.31. 3A: Martin (NC) 1:04.50. 2A: Bakana (Che) 58.65. 1A: Mitchell (Lak) 1:01.38. 2B: A. Sande (SG) 1:00.10. 1B: Keogh (Cus) 1:04.0. State best: Merriweather (Union) 54.26. NI best: Rieken (LC) 1:01.66.

8004A: A. Pecha (CV) 2:18.16; Fomin (CV) 2:19.77. 3A: Sargent (MtS) 2:26.70. 2A: Kabasenche (Pul) 2:25.95. 1A: Michael (DP) 2:25.06. 2B: Ward (SG) 2:22.38. State best: Manson (Eastlake) 2:11.37. NI best: Davidson (Spt) 2:22.31.

1,6004A: K. Nelson (CV) 5:08.67; Lehman (University) 5:10.73. 3A: M. Hill (NC) 5:19.24. 2A: Kabasenche (Pul) 5:21.56. 1A: Shaw (Riv) 5:17.20. 2B: Ward (SG) 5:16.60. State best: Oakes (Holy Names) 4:59.13. NI best: Kaul (Spt) 5:20.33.

3,2004A: K. Nelson (CV) 10:46.50. 3A: E. Hill (NC) 10:58.95. 1A: Shaw (Riv) 11:02.60. 2B: Neder (SG) 12:12.35. State best: Roe (Lake Stevens) 10:31.35. NI best: Ruck (Mos) 11:42.50.

100 hurdles4A: Conley (Mea) 14.49. 3A: Everman (NC) 16.79. 2A: Hoffman (Cla) 17.36. 1A: Cobb (Che) 16.23. 2B: Maiho (W-C) 17.23. 1B: Glanville (North) 17.40. State best: Conley. NI best: Mitchell (LC) 16.17.

300 hurdles4A: Conley (Mea) 47.82. 3A: Delcid (MtS) 48.12. 2A: Miller (WV) 50.82. 1A: Kirry (Che) 46.12. 2B: Martinez (Rea) 52.10. State best: Stueckle (Emerald Ridge) 44.00. NI best: McClurkin (CdA) 47.88.

400 relay4A: Lewis and Clark 48.26. 3A: Mt. Spokane 52.59. 2A: Cheney 51.52. 1A: Freeman 54.06. 2B: Colfax 53.03. 1B: Odessa-Harrington 55.65. State best: Tahoma 46.32. NI best: Coeur d’Alene 50.95.

800 relay4A: Central Valley 1:45.05. 3A: North Central 2A: Cheney 1:50.42. 1A: Deer Park 1:50.27. 2B: Colfax 1:54.69. 1B: Oakesdale 1:53.48. State best: Union 1:39.22. NI best: Post Falls 1:49.95.

1,600 relay4A: Central Valley 4:00.96. 3A: Mt. Spokane 4:10.93. 2A: Cheney 4:12.18. 1A: Freeman 4:10.20. 2B: St. George’s 4:13.11. 1B: Valley Christian 4:34.60. State best: Union 3:59.47. NI best: Coeur d’Alene 4:13.01.

Shot put4A: S. Nelson (CV) 39-2. 3A: Leeking (NC) 38-9½. 2A: Wilkinson (EV) 36-3. 1A: Miller (Che) 39-2¼. 2B: Karlis (Liberty) 33-8. 1B: Membrere (Columbia) 33-9. State best: Spradlin (Montesano) 45-0. NI best: Hernandez (LC) 40-2½.

Discus4A: Reeves (LC) 117-10½. 3A: Warren (MtS) 130-10; Leeking (NC) 121-2. 2A: Mahama (Pul) 115-3. 1A: Cox (Col) 119-5. 2B: Harder (LRS) 107-3. State best: Freeman (Raymond) 155-1. NI best: Simpson (LC) 134-10.

Javelin4A: Brady (CV) 127-9; Weidman (Fer) 127-1. 3A: Prewitt (MtS) 130-8. 2A: Pease (Che) 138-6. 1A: Mikkelsen (Lak) 116-4. 1B: Hunt (ACH) 130-5. State best: Riner (Connell) 152-7.

High jump4A: Christopher (CV) 5-6; Briggs (Fer) 5-3. 3A: Rhodes (MtS) 5-4. 2A: Bakana (Che) 5-3. 1A: Swannack (Lak) 5-4. 2B: Cai (Col) 5-2. 1B: Hayes (VC) 5-4. State best: Christopher. NI best: Kempton (PF) 5-6.

Pole vault4A: Harpel (Fer) 10-9. 3A: Konrad (MtS) 10-0. 2A: Lamb (Che) 10-6. 1A: Cherrington (Lak) 9-1. 2B: Cai (Col) 9-0. State best: Kimes (Cashmere) 13-4. NI best: tie, Morris (PF) and Deegan (CdA) 10-0.

Long jump4A: Rodgers (LC) 18-2½; La. Hull (CV) 17-5. 3A: Hoffman (SP) 15-5¾. 2A: Skillingstad (Che) 16-1½. 1A: Rolan (ML) 15-11. 2B: Bjornberg (Rea) 16-0. 1B: Hunt (ACH) 17-2½. State best: Wilson (Tahoma) 19-1. NI best: Morris (PF) 16-5½.

Triple jump4A: Lebar (LC) 36-6¼; Smith (Mea) 36-0. 3A: Waters (MtS) 34-5; Clark (NC) 34-3½. 2A: Skillingstad (Che) 35-½. 1A: Cobb (Che) 35-3. 2B: Janke (NWC) 32-7. 1B: Glanville (North) 31-6. State best: Ellis (Curtis) 41-2. NI best: Kempton (PF) 33-7.

HammerState best: Fong (Kentlake) 163-1.

NOTE: The times and marks are through Monday. The honor roll is updated weekly. Coaches, please report corrections or updates to Greg Lee at: gregl@spokesman.com or 509-844-8168.