Full schedules & scores
(AP)

Girls basketball: Aspyn Adams guides Mt. Spokane to district title game

Aspyn Adams scored 22 points – including four 3-pointers – and No. 1 seed Mt. Spokane (12-9) dropped visiting fourth-seeded Kennewick (12-9) 57-46 in a District 8 3A semifinal on Friday.

The Wildcats take on Kamiakin – rated No. 4 in Class 3A in WIAA’s RPI calculations – in the district championship game on Thursday at the Spokane Arena, while Kennewick faces Southridge (5-17) in a loser-out game on Tuesday.

Alyssa Powell added 12 points for Mt. Spokane, which outscored the Lions 16-5 in the second quarter. Aislin Fiander led Kennewick with 16 points and Alicia Oatis added 13.

Kamiakin 47, North Central 37: Oumou Troue scored 23 points and the second-seeded Braves (19-2) handled the visiting third-seeded Indians (12-11).

Kyara Sayers led North Central with 21 points.

North Central faces Shadle Park (3-18) in a loser-out game on Tuesday.

District 7 2A

West Valley 49, Clarkston 45: Hailey Marlow scored 15 points, Keara Sinclair added 13 and the visiting third-seeded Eagles (11-11) upended the No. 2 seed Bantams (16-5) in the district semifinal.

Sinclair made a 3-pointer with 1 minute, 25 seconds to play for a six-point lead and Marlow made a pair of free throws to seal it with 4.6 seconds left.

West Valley plays No. 1-rated East Valley (18-1) in the district championship game on Tuesday while Clarkston, rated No. 10 in Class 2A, faces a Central Washington Athletic Conference crossover game on Feb. 17.

Ashlyn Wallace paced Clarkston with 15 points.

District 7 1A

Medical Lake 55, Chewelah 39: Jayda Noble scored 18 points, Lexie Redell added 12 and the No. 1 seed Cardinals (19-0) beat the fourth-seeded Cougars (12-9) in a district semifinal at West Valley HS.

Medical Lake, rated No. 5 in Class 1A, faces No. 8-rated Lakeside in the district championship game on Wednesday.

Lakeside 53, Freeman 37: Sienna Swannack scored 24 points and the No. 2 seed Eagles (16-5) downed the third-seeded Scotties (12-9) in a district semifinal at West Valley HS.

Hallie Jensen added 14 points for Lakeside. CarolAnn Edwards paced Freeman with nine points.

Freeman faces Chewelah in the district third-place game on Wednesday.

District 9 1B

Colton 71, Garfield-Palouse 31: Emily Schultheis scored 19 points and the No. 1 seed Wildcats (21-1) routed the visiting fourth-seeded Vikings (11-9) in a district semifinal.

Colton, rated No. 1 in Class 1B, advanced to the district championship game at Walla Walla CC on Feb. 16 while No. 14-rated Gar-Pal faces St. John-Endicott/LaCrosse (6-14) in a loser-out on Monday.

Rylee Vining scored 15 points and Jordyn Moehrle added 14 for Colton. Katie Arrasmith led Gar-Pal with 12.

Idaho 4A District I-II

Sandpoint 69, Moscow 48: Grace Kirscher scored 21 points and the top-seeded Bulldogs (14-8) beat the visiting Bears (8-12) to win the best-of-three district championship series and advance to state.

Cierra Bailey scored 13 points while Trinity Golder and Audrey Mattila added 12 for Sandpoint.

Gracey Meyer led Moscow with 29 points.

Idaho 3A District I

Bonners Ferry 46, Kellogg 36: Holly Ansley scored 15 points and the No. 2 seed Badgers (18-5) handled the visiting third-seeded Wildcats (8-12) in the district second-place game.

Jaron Figueroa led Kellogg with 16 points.

Bonners Ferry faces Snake River in the first round of state in Meridian on Thursday.

Idaho 1ADII District I

Genesis Prep 60, Lakeside 49: Bella Murekatete scored 27 points, Rachel Schroeder added 20 and the No. 1 seed Jaguars (13-9) topped the second-seeded Knights (10-12) at Timberlake HS to earn a trip to state.

Alyssa SiJohn paced Lakeside with 15 points and Tara Allen added 13 points.