Full schedules & scores

8 a.m., Dec. 21, 2019
North Idaho College

Details: tourney

Team scoring: Post Falls 176, Mead 174.5, Granger 173, Moses Lake 170, Mt. Spokane 155. Also: 8, Coeur d'Alene 135.5. 11, Lakeland 104. 12, Lake City 101. 15, University 76. 17, Lewiston 73. 23, Liberty 54. T25, East Valley 46.5. T25, Gonzaga Prep 46.5. 28, Reardan 45.5. 31, Central Valley 44. T32, Lakeside 43. T32, North Central 43. 34, Riverside 42. 36, Deer Park 40. 38, Ferris 39. T39, Colville 37. T39, Medical Lake 37. 45, Pullman 29.5. 46, Chewelah 29. 49, Newport 25.5. T51, Kellogg 24. T51, Shadle Park 24. 53, Springdale 17. T56, Freeman 13. 59, Priest River 6.

Championship finals

98: Stewart (Frenchtown) p. Crosby (Mt. Spokane) 0:27

106: Alvarez (Granger) d. Bremer (Lewiston) 9-2

113: Tanguma (Moses Lake) d. Warner (Frenchtown) 5-1

120: Mobley (NC) d. Gregory (DP) 4-3

126: Nava (Granger) d. Mauras (Crook County) 2:59

132: Jessen (PF) d. White (ML) 7-3

138: Roberts (CdA) d. Sundheim (East Valley) 10-3

145: Haney (MtS) d. Vaughn (Chiawana) 3-1 (OT)

152: Chavez (Kamiakin) d. Anderson (Reardan) 2-1

160: Giulio (CdA) p. Vasquez (ML) 1:39

170: Boettcher (Lak) d. Brown (Portlatch) 7-5

182: Knudtson (CC) d. Reed (LG) 7-4

195: Anderson (Chi) d. Franke (Darrington) 10-5

220: Vincent (Lake Stevens) d. Cook (Gra) 5-2

Consolation finals

98: Martinez (Moses Lake) p. Zimmerman (Moscow) 1:26

106: Romero (Post Falls) d. Franklin (UHi) 2-0 (OT)

113: Sharp (MtS) d. Hess (Lake City) 5-2

120: Lopez (Shadle Park) d. Carr (MtS) 3-0

126: Randall (Mea) p. Cassel (Auburn Riverside) 2:48

132: Jimenez (Gra) won by forfeit

138: Beal (Skyview) d. Siegford (Lak) 7-1

145: De La Pena (Kennedy Catholic) d. Mode (CC) 4-0

152: Springer (Lake Stevens) p. Howerton (MtS) 0:54

160: Cissne (Chiawana) d. Isiordia (Gra) 7-3

170: Davis (ML) d. Reuwsaat (Darrington) 5-0

182: Stover (Chi) d. Krouse (Jenkins) 5-2

195: Woodworth (La Grande) d. Pedro (AR) 1:43

220: Gerst (LG) d. Roylance (Othello) 7-0

5th/6th Place

98: Paniagua (CdA) d. Espeland (Darrington) 8-6

106: Cross (AR) d. Zaragoza (NC) 6-1

113: Mark (Mea) won by injury default over Dyer (Fre) 0:00

120: Toscano (Granger) p. Danzinger (Sentinel) 2:34

126: Quintanilla (GP) d. Edelblute (Lak) 4-2

132: Miller (DP) d. Schueller (CdA) 11-5

138: Northwind (Gra) d. Clark (Mea) 7-4

145: Delarosa (PF) p. Randles (CdA) 3:41

152: Edwards (Lak) d. Miller (PF) 3-0

160: Webb (Kelso) won by forfeit

170: Nutting (LC) d. Shaw (Lew) 7-2

182: DesRoches (Riv) d. Thill (Lew) 7-3

195: Davis (Ferris) d. Clark (LC) 6-2

220: Cook (Mea) d. Cook (PF) 4-0